Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2020-11-07 
Drukuj PDF Wyślij link

Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Autor: Paweł Bielański 

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

 W dniu 03.11.2020r. wraz z radną Beatą Krzesińską odbyliśmy wizytę w miejskiej ogrzewalni i łaźni w celu zapoznania się z jej stanem i organizacją.  Przypomnę, że w myśl art. 17 ust.3 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej jednym z zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym jest cyt. „udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym”. Za wypełnienie ustawowych obowiązków z zakresu zadań własnych gminy w całości odpowiada burmistrz poprzez podległe mu jednostki organizacyjne. W tym konkretnym przypadku za organizacje ogrzewalni i łaźni odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. MOPS na ten cel ma dedykowane środki z budżetu miasta Oleśnicy. Sprawując funkcję radnych gminy mamy prawo i obowiązek sprawdzania realizacji zadań własnych gminy przez burmistrza oraz sposób wydatkowania finansów publicznych gminy.

  

   Tak wygląda zaplecze saninarne miejskiej ogrzewalni i łaźni 

Wyniki naszej interwencji, którą jako klub radnych przedstawiliśmy na stronie internetowej  www.olesnicarazem.pl/ (link: www.olesnicarazem.pl/post/miejsce-ka%C5%BAni-czy-miejska-%C5%82a%C5%BAnia ) wzburzyła oleśniczan i jest szeroko komentowana wśród mieszkańców naszego miasta. Rozumiemy Państwa zbulwersowanie tą sprawą, my też nie mogliśmy uwierzyć w to co zastaliśmy na miejscu. Wszyscy jesteśmy zgodni, że ze strony zleceniodawcy (MOPS)  i płatnika (miasto Oleśnica) ewidentne nie zadbano o właściwy nadzór nad zleconą usługą. O braku nadzoru świadczy fakt, że nikt z pracowników MOPS nie sprawdził przed otwarciem stanu technicznego ogrzewalni i łaźni. Lakoniczne oświadczenie dyrektora MOPS niewiele wyjaśnia, poza potwierdzeniem faktu, że miejska ogrzewalnia na dzień 1 listopada nie była gotowa do otwarcia.

Taki stan rzeczy jest konsekwencją nieprzemyślanych i błędnych decyzji burmistrza Oleśnicy.

 

Na zdjęciu radna Beata Krzesińska rozmawia z bezdomnymi o zastanym problemie 

Lokal PCK stoi gotowy 

W całej tej sprawie absurdem jest fakt, że miejski lokal przy ulicy Wojska Polskiego 13 był w pełni gotowy do zorganizowania w nim miejskiej ogrzewalni i łaźni. Przypomnę to właśnie w tym lokalu ogrzewalnia prowadzona była prze wiele lat. Nic nie stało na przeszkodzie by do końca roku tj. raptem na okres 2 miesięcy właśnie tam zorganizować ogrzewalnie i łaźnie, która obsługiwał by wieloletni jej operator - PCK . Należało przedłużyć umowę najmu lokalu PCK, a w tym czasie ogłosić przetarg by inne organizacje i podmioty mogły na konkurencyjnych zasadach przygotować lokale do świadczenia usługi ogrzewalni i łaźni. Wystarczyła jedna rozsądna decyzja burmistrza. Tej decyzji zabrakło przez co cierpią bezdomni. Sytuacja jest tym bardziej bulwersującą, że mamy stan ekstremalnie kryzysowy wywołany pandemia Covid-19. Spóźniona decyzja burmistrza o przetargu spowodowały również problemy Służb Ratowniczych, które w bardzo krótkim czasie podjęły próbę organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni. Natomiast PCK nie mogło stanąć do przetargu, umowa najmu na lokal przy Wojska Polskiego 13 nie została przedłużona, gdyż ma tam powstać archiwum MOPS. Całość pokazuje zupełny brak odpowiedzialności w podejmowanych decyzjach przez władze miasta.

Stan miejskiej ogrzewalni i łażni ( zaplecze sanitarne)

Sprawę należy dogłębie wyjaśnić 

W celu dalszego wyjaśnienie tej bulwersującej lokalną społeczność sytuacji wystąpiłem dziś z zapytaniami do burmistrza w celu pozyskania informacji o realizowanym przez miasto zadaniu. Należy ustalić fakty, podjąć działania wyjaśniające i kontrolne. Sprawą wnikliwie powinna zająć się komisja rewizyjna Rady Miasta. Do burmistrza skierowałem 10 pytań z zakresu zadania udzielania schronienia i zapewnienia posiłków osobom bezdomnym, które mam nadzieje pozwolą poznać przyczyny tej sytuacji. Jedno z pytań dotyczy zapewnienia osobom bezdomnym ciepłych posiłków, które  dziś zmuszeni są spożywać na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. (Treść zapytań na dole artykułu).

Walka o godność

Przyznam szczerze, że stając przed bezdomni było mi wstyd, że miasto Oleśnica ze swoim ogromnymi możliwościami finansowymi nie zapewniło należnej im ochrony i praw. Mam nadzieję na wyjaśnienia całej tej sprawy oraz szeroką debatę w Radzie Miasta o stanie opieki społecznej dla osób najbardziej jej potrzebujących. Wszyscy jesteśmy zgodni, że jest to duży problem coraz bardziej widoczny przestrzeni miejskiej Oleśnicy. Na organizację miejskiej ogrzewalni i łaźni corocznie wydawane są niemałe środki finansowe, lecz nie o finanse tutaj chodzi, ale przed wszystkim o troskę i empatię dla drugiego człowieka. Liczę również, że miejska ogrzewalnia i łaźnia szybko będzie doprowadzona do należytego stanu.

Podejmując interwencje w tej sprawie razem z radną Beata Krzesińską stanęliśmy w obronie godności ludzi i ich prawa do godnych warunków przeżycia trudnego okresu. Jeżeli władza uzna, że naruszyliśmy prawo, to jesteśmy gotowi zmierzyć się z tymi zarzutami. Obrona godności drugiego człowieka jest tego warta

Informację przedstawiły lokalne portale:

www.olesnica24.com/wiadomosci/9049,olesnica-razem-miejsce-kazni-czy-miejska-laznia-aktualizacje-komentarze-lidera-sld-i-radnego-siedleckiego-oraz-dyrektora-mops-u

mojaolesnica.pl/39978,olesnica-razem-krytykuje-stan-miejskiej-ogrzewalni-dla-bezdomnych.php

Poniżej treść zapytania, które skierowałem do burmistrza. 


Komentarzez Klonowej
2020-11-22 11:55:59
Czy burmistrz wie co się dzieje ? Gdzie jakikolwiek nadzór
Aga
2020-11-07 14:28:42
WSTYD dla Oleśnicy! Kto za to odpowiada , powinien ponieść konsekwencję.

Aktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter