Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2020-11-07 
Drukuj PDF Wyślij link

Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Autor: Paweł Bielański 

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

 W dniu 03.11.2020r. wraz z radną Beatą Krzesińską odbyliśmy wizytę w miejskiej ogrzewalni i łaźni w celu zapoznania się z jej stanem i organizacją.  Przypomnę, że w myśl art. 17 ust.3 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej jednym z zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym jest cyt. „udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym”. Za wypełnienie ustawowych obowiązków z zakresu zadań własnych gminy w całości odpowiada burmistrz poprzez podległe mu jednostki organizacyjne. W tym konkretnym przypadku za organizacje ogrzewalni i łaźni odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. MOPS na ten cel ma dedykowane środki z budżetu miasta Oleśnicy. Sprawując funkcję radnych gminy mamy prawo i obowiązek sprawdzania realizacji zadań własnych gminy przez burmistrza oraz sposób wydatkowania finansów publicznych gminy.

  

   Tak wygląda zaplecze saninarne miejskiej ogrzewalni i łaźni 

Wyniki naszej interwencji, którą jako klub radnych przedstawiliśmy na stronie internetowej  www.olesnicarazem.pl/ (link: www.olesnicarazem.pl/post/miejsce-ka%C5%BAni-czy-miejska-%C5%82a%C5%BAnia ) wzburzyła oleśniczan i jest szeroko komentowana wśród mieszkańców naszego miasta. Rozumiemy Państwa zbulwersowanie tą sprawą, my też nie mogliśmy uwierzyć w to co zastaliśmy na miejscu. Wszyscy jesteśmy zgodni, że ze strony zleceniodawcy (MOPS)  i płatnika (miasto Oleśnica) ewidentne nie zadbano o właściwy nadzór nad zleconą usługą. O braku nadzoru świadczy fakt, że nikt z pracowników MOPS nie sprawdził przed otwarciem stanu technicznego ogrzewalni i łaźni. Lakoniczne oświadczenie dyrektora MOPS niewiele wyjaśnia, poza potwierdzeniem faktu, że miejska ogrzewalnia na dzień 1 listopada nie była gotowa do otwarcia.

Taki stan rzeczy jest konsekwencją nieprzemyślanych i błędnych decyzji burmistrza Oleśnicy.

 

Na zdjęciu radna Beata Krzesińska rozmawia z bezdomnymi o zastanym problemie 

Lokal PCK stoi gotowy 

W całej tej sprawie absurdem jest fakt, że miejski lokal przy ulicy Wojska Polskiego 13 był w pełni gotowy do zorganizowania w nim miejskiej ogrzewalni i łaźni. Przypomnę to właśnie w tym lokalu ogrzewalnia prowadzona była prze wiele lat. Nic nie stało na przeszkodzie by do końca roku tj. raptem na okres 2 miesięcy właśnie tam zorganizować ogrzewalnie i łaźnie, która obsługiwał by wieloletni jej operator - PCK . Należało przedłużyć umowę najmu lokalu PCK, a w tym czasie ogłosić przetarg by inne organizacje i podmioty mogły na konkurencyjnych zasadach przygotować lokale do świadczenia usługi ogrzewalni i łaźni. Wystarczyła jedna rozsądna decyzja burmistrza. Tej decyzji zabrakło przez co cierpią bezdomni. Sytuacja jest tym bardziej bulwersującą, że mamy stan ekstremalnie kryzysowy wywołany pandemia Covid-19. Spóźniona decyzja burmistrza o przetargu spowodowały również problemy Służb Ratowniczych, które w bardzo krótkim czasie podjęły próbę organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni. Natomiast PCK nie mogło stanąć do przetargu, umowa najmu na lokal przy Wojska Polskiego 13 nie została przedłużona, gdyż ma tam powstać archiwum MOPS. Całość pokazuje zupełny brak odpowiedzialności w podejmowanych decyzjach przez władze miasta.

Stan miejskiej ogrzewalni i łażni ( zaplecze sanitarne)

Sprawę należy dogłębie wyjaśnić 

W celu dalszego wyjaśnienie tej bulwersującej lokalną społeczność sytuacji wystąpiłem dziś z zapytaniami do burmistrza w celu pozyskania informacji o realizowanym przez miasto zadaniu. Należy ustalić fakty, podjąć działania wyjaśniające i kontrolne. Sprawą wnikliwie powinna zająć się komisja rewizyjna Rady Miasta. Do burmistrza skierowałem 10 pytań z zakresu zadania udzielania schronienia i zapewnienia posiłków osobom bezdomnym, które mam nadzieje pozwolą poznać przyczyny tej sytuacji. Jedno z pytań dotyczy zapewnienia osobom bezdomnym ciepłych posiłków, które  dziś zmuszeni są spożywać na zewnątrz, na otwartej przestrzeni. (Treść zapytań na dole artykułu).

Walka o godność

Przyznam szczerze, że stając przed bezdomni było mi wstyd, że miasto Oleśnica ze swoim ogromnymi możliwościami finansowymi nie zapewniło należnej im ochrony i praw. Mam nadzieję na wyjaśnienia całej tej sprawy oraz szeroką debatę w Radzie Miasta o stanie opieki społecznej dla osób najbardziej jej potrzebujących. Wszyscy jesteśmy zgodni, że jest to duży problem coraz bardziej widoczny przestrzeni miejskiej Oleśnicy. Na organizację miejskiej ogrzewalni i łaźni corocznie wydawane są niemałe środki finansowe, lecz nie o finanse tutaj chodzi, ale przed wszystkim o troskę i empatię dla drugiego człowieka. Liczę również, że miejska ogrzewalnia i łaźnia szybko będzie doprowadzona do należytego stanu.

Podejmując interwencje w tej sprawie razem z radną Beata Krzesińską stanęliśmy w obronie godności ludzi i ich prawa do godnych warunków przeżycia trudnego okresu. Jeżeli władza uzna, że naruszyliśmy prawo, to jesteśmy gotowi zmierzyć się z tymi zarzutami. Obrona godności drugiego człowieka jest tego warta

Informację przedstawiły lokalne portale:

www.olesnica24.com/wiadomosci/9049,olesnica-razem-miejsce-kazni-czy-miejska-laznia-aktualizacje-komentarze-lidera-sld-i-radnego-siedleckiego-oraz-dyrektora-mops-u

mojaolesnica.pl/39978,olesnica-razem-krytykuje-stan-miejskiej-ogrzewalni-dla-bezdomnych.php

Poniżej treść zapytania, które skierowałem do burmistrza. 


Komentarzez Klonowej
2020-11-22 11:55:59
Czy burmistrz wie co się dzieje ? Gdzie jakikolwiek nadzór
Aga
2020-11-07 14:28:42
WSTYD dla Oleśnicy! Kto za to odpowiada , powinien ponieść konsekwencję.

Aktualności

Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...
Serca MOC!

Prospołeczna i proekoligiczna interpelacja odniosła oczekwiany efekt! Przy ulicy Spacerowej miejska spółka MGK zainstalowała pojemnik w kształcie serca, którego zadaniem jest zbiórka plastikowych nakrętek. 

czytaj więcej...
Głos w debacie o stanie Oleśnicy

Na ostatniej sesji Rady Miasta w oparciu o raport za 2019 roku odbyła się debata o stanie Gminy Miasta Oleśnicy. W Państwa imieniu aktywnie uczestniczyłem w dyskusji o naszym mieście. Wyraziłem pozytywną ocenę dla wykonanych inwestycji,  ale też krytycznie oceniłem wydatki na rozrastającą się administrację magistratu, wydatki na propagandę oraz zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę powietrza. 

czytaj więcej...

Newsletter