Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5147
Data: 2020-02-01 
Drukuj PDF Wyślij link

Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Autor: Paweł Bielański 

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

W budżecie miasta na 2020 rok burmistrz Jan Bronś zaplanował dotację do zadań z "zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji ze szczególnym uwzględnieniem działalności w zakresie profilaktyki i rehabilitacji dzieci z wadami postawy i uszkodzeniami narządu ruchu" kwotę 225 tys. zł. Po zmianie kwota dofinansowania zadań w zakresie rehabilitacji wyniosłaby 325 tys. zł.

Zwiększenie dostępności

Zwiększenie kwoty na dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji otworzy szansę na zwiększenie dostępność zajęć dla potrzebujących dzieci.
Pan Waldemar Mieszała, prezes fundacji prowadzącej Zakład Rehabilitacji Leczniczej m.in. na Placu Zwycięstwa w odpowiedzi na prośbę o wyjaśnienie sygnałów dotyczących problemów z dostępnością zajęć rehabilitacyjnych, wspomina o niskich uposażeniach pracowników zajmujących się rehabilitacją dzieci, które są wynikiem niedofinansowania rehabilitacji leczniczej. Prezes wspomina również o wieloletniej współpracy z miastem, jednocznie liczy  na wzrost przedmiotowej dotacji (skan pisma prezesa fundacji poniżej)

100 tys. na zwiększenie dotacji na zadania  rehabilitacyjne może pochodzić np. z obniżenia wydatków przeznaczonych na dekorację świąteczne zaplanowane w budżecie miasta na 2020 rok w ogromnej kwocie aż 302 tys. zł (!). Przypomnę, że w 2019 roku na wynajem dekoracji świątecznej z budżetu miasta wydatkowamo niecałe 100 tys. zł, co pozwoliło na piękne świąteczne oświetlenie miasta. 

O interwencję w sprawie możliwych problemów działalności Fundacji na Rzecz Profilaktyki i Rehabilitacji Dzieci z Wadami Postawy i Uszkodzeniami Narządów Ruchu poprosił mnie Pan Wiesław Mazurkiewicz, który na profilu społecznościowym Facebook poruszył ten problem  publicznie na stronie  "Wnioski i interpelacji dla oleśnickich radnych" - linkwww.facebook.com/groups/776622249119640/
W celu zapoznania się z problem zgłaszanym przez Pana Wiesława wysłałem pisma do prezesa fundacji oraz przewodniczącej komisji zdrowia i opieki społecznej - Marioli Ayiegbusi (skany odpowiedzi na pisma poniżej). 

Zwiększenie wsparcia to wyłączna decyzja burmistrza 

To czy dotacja zostanie zwiększona jest kwestią decyzji burmistrza, który jako organ dysponujący budżetem miasta, może przedłożyć Radzie Miasta stosowną zmianę w budżecie. Korekta budżetu jest możliwa, uchwałę budżetową zmienia się co miesiąc na sesji Rady Miasta. Radni zapewne poprą stosowną zmianę. 
W tym przypadku ustalenie priorytetów dla wydatkowania środków nie powinno stanowić przedmiotu sporu - zdrowie dzieci jest najważniejsze. Kwota 100 tys będzie stosunkowo niewielkim, ale zapewne wartościowym i oczekiwanym wsparciem dla działalności fundacji świadczącej zadnia rehabilitacyjne oleśnickim dzieciom. Świąteczne światełka za 200 tys zapewne będą i tak wystarczająco efektowne. 
Czekamy na stosowną decyzję burmistrza.

Poniżej skan pisma przewodniczącej komisji zdrowia i opieki społecznej oraz skan złożonej interpelacji.  

 Pismo przewodniczącej komisji zdrowia i opieki społecznej:


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter