Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2019-12-20 
Drukuj PDF Wyślij link

Rozczarowanie mieszkańców Kopernika

Autor: Paweł Bielański 

 Mieszkańcy bloku przy ulicy Kopernika 13 mówią, że czują się zwyczajnie oszukani. Pisemne zapewnienia Zakładu Budynków Komunalnych okazały się nic nie warte.

 Mieszkańcy bloku przy ulicy Kopernika 13 czują się zwyczajnie oszukani. Długo zabiegali u zarządcy budynku tj. w Zakładzie Budynków Komunalnych i władz miasta o utworzenie wydzielonego miejsca do przechowania rowerów i wózków dziecięcych. Mieszkańcy słusznie argumentowali, że brak takiego miejsca w pobliżu bloku mieszkalnego utrudnia codzienne funkcjonowanie ich rodzin. Wskazywali,  że rowery i wózki dziecięce, których nie mają gdzie zostawić, niszczeją pozostawione na zewnątrz budynków, zajmując jednocześnie przylegle do nieruchomości chodniki.  Uciążliwość ta wzmaga się szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Brak "wózkowni" powoduję, że rowery i wózki zajmują chodniki. 

Nic nie warte pisemne zapewnienie ZBK

Jeszcze w 2018 roku burmistrz M. Kołaciński deklarował, że takie pomieszczenie zostanie wydzielone. Czego dowodem jest pisemne zapewnienia ZBK z dnia 29.08.2018, fragment pisma cyt. “Komórki do przechowywania rzeczy dla mieszkańców zamieszkałych w budynku przy ul. Mikołaja Kopernika 13C zostaną wykonane i przekazane do końca IV kwartału 2018 roku.”  (skan poniżej)

 

Jak się później okazało urzędnicy ZBK nie wywiązali się z pisemnej deklaracji. Po zmianie władzy, nastąpiła zmiana podejścia do problemu mieszkańców, którzy zaczęli być zwodzeni przez urzędników. Gdy mieszkańcy domagali się w ZBK spełnienia złożonej pisemnej deklaracji, odsyłano ich od jednego działu do drugiego. Pod koniec 2018 roku zwodzono ich, że pomieszczenia powstaną już na wiosnę 2019. Nic takiego się jednak nie stało.  Nie pomogły kolejno złożone petycje do ZBK i do burmistrza Jana Bronsia. 

Interwencja na komisji

Próbując pomóc mieszkańcom, w czerwcu 2019 poruszyłem problem na komisji, której posiedzenie z udziałem dyrekcji zakładu, odbywało się w siedzibie ZBK. Padła wówczas deklaracja o ponowne rozpatrzenia sprawy. Następnie złożyłem dwukrotnie interpelację do burmistrza.   

Niestety do dnia dzisiejszego nie wydzielono pomieszczeń, a ostania prośba mieszkańców złożona do burmistrza J. Bronsia  we wrześniu 2019 roku została odrzucona. W odpowiedzi burmistrz nawet nie pofatygował się by osobiście odpisać mieszkańcom na złożoną do niego petycję. Rozpatrując negatywnie prośbę, wyręczył się pismem podpisanym przez dyrektor ZBK.

Teren, liczne pomieszczenia i boksy magazynowe położone w pobliżu bloku przy Kopernika 13 należą do Gminy Miasta Oleśnicy. Nie potrzeba wielu nakładów finansowych by wydzielić i zagospodarować przyległe pomieszczenia magazynowe do przechowywania rzeczy. Wystarczy odrobina dobrej woli i zrozumienia dla potrzeb mieszkańców. Niestety takiej woli nie ma.

 Jeden z boksów, który stoi pusty. Dlaczego nie można go udostępnić mieszkańcom ? 

Czy komórki powstaną ? 

Ze swojej strony mogę jedynie przeprosić mieszkańców Kopernika 13 za zaistniałą sytuację. Na tę chwilę  wiem czy w ogóle jest szansa w przyszłości na rozwiązanie ich problemu. Ostatnia odpowiedź burmistrza na złożoną interpelację (skan poniżej) nie daje większych nadziei. Ale napewno nie wolno sie poddawać

 


Problem mieszkańców Kopernika 13 opisała Panorama Oleśnicka:

 

 


 


KomentarzePaweł Bielański
2019-12-14 12:11:22
Był plan remontu ulicy Kopernika, ale obecnie ciężko określić czy to w ogóle możliwe.
Maria
2019-12-13 22:51:32
Szkoda pieniędzy na wiate, nie wspominając już o chodniku i oświetleniu drogi dla tych ludzi żeby mogli bezpiecznie dojść do domu. Chodzą nieoświetloną ulicą gdzie jeżdżą Tiry! Czy naprawdę musi dojść do tragedii aby władza zauważyła problem?

Aktualności

Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...
Serca MOC!

Prospołeczna i proekoligiczna interpelacja odniosła oczekwiany efekt! Przy ulicy Spacerowej miejska spółka MGK zainstalowała pojemnik w kształcie serca, którego zadaniem jest zbiórka plastikowych nakrętek. 

czytaj więcej...
Głos w debacie o stanie Oleśnicy

Na ostatniej sesji Rady Miasta w oparciu o raport za 2019 roku odbyła się debata o stanie Gminy Miasta Oleśnicy. W Państwa imieniu aktywnie uczestniczyłem w dyskusji o naszym mieście. Wyraziłem pozytywną ocenę dla wykonanych inwestycji,  ale też krytycznie oceniłem wydatki na rozrastającą się administrację magistratu, wydatki na propagandę oraz zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę powietrza. 

czytaj więcej...

Newsletter