Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5147
Data: 2019-11-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

Autor: Paweł Bielański 

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

Bez przedstawienia nawet szczątkowych analiz burmistrz Jan Bronś przedłożył radnym projekt uchwały "w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości". Burmistrz chce wprowadzenia kolejnych podwyżek dla mieszkańców Oleśnicy!

W uzasadnieniu uchwały Jan Bronś podaje zmiany procentowe, które przy mniej wnikliwej lekturze mogą sugerować, że wzrost podatku dla mieszkańców Oleśnicy wyniesie tylko około 1,8%. Faktycznie oleśniczanie m.in. za podatek od budynków mieszkalnych zapłacą o 8,5% więcej. Ponad 8 proc. podwyżka dotknie również lokalnych przedsiębiorców.

Uzasadnieniem podwyżek mają być mniejsze wpływy m.in. z podatku PIT. Należy pamiętać, że od 2015 roku wpływy z podatków PIT(podatek od dochodów osób fizycznych) i CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw) systematycznie rosną i były zdecydowanie większe niż zakładano. W skali kraju udziały gmin we wpływach z PIT wzrosły o 33,6 proc., a wpływy z podatku CIT o 37 proc. Analogiczna zwyżkowa tendencja jest w Oleśnicy, również w bieżącym roku. Co się stało zatem nadwyżkami budżetowymi, które powstały m.in z tego tytułu na koniec 2018 roku, a które to nadwyżki w budżecie "zostawił" burmistrz Michał Kołaciński?
Czy widmo deficytu budżetowego to efekt niegospodarnej polityki wydatków, zwiększenia etatów urzędniczych, mnożenia stanowisk dyrektorskich czy wreszcie rozdmuchanych do granic możliwość wydatków magistratu na promocję? Pytań jest więcej...
W przyszłym tygodniu swoje posiedzenia odbędą komisje. Radni decyzję o podwyżce podejmą 28 listopada na sesji RM.

Polityka finansowa burmistrza

Koszmarne podwyżki cen za wywóz śmieci. Okrojenie dotacji na dzieci w przedszkolach niepublicznych. Brak zgody na wyższą bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotkliwie podwyżki cen za wodę i ścieki oraz podniesienie podatków od nieruchomości, które uderza również w lokalnych przedsiębiorców - tak wygląda polityka finansowa burmistrza Jana Bronsia w pigułce.
Przypomnę Państwu, że w poprzedniej kadencji, gdy za finanse miasta odpowiadał burmistrz Michał Kołaciński budżet się bilansował, były nadwyżki, zastany dług zredukowano o ok. 10 mln, miasto się rozwijało i realizowało ważne inwestycje (m.in. CUS, uzbrojenie strefy ekonomicznej, sieć ścieżek rowerowych i parkingów, bezpłatna komunikacja miejska itd.).  

 

 


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter