Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2019-11-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

Autor: Paweł Bielański 

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

Bez przedstawienia nawet szczątkowych analiz burmistrz Jan Bronś przedłożył radnym projekt uchwały "w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości". Burmistrz chce wprowadzenia kolejnych podwyżek dla mieszkańców Oleśnicy!

W uzasadnieniu uchwały Jan Bronś podaje zmiany procentowe, które przy mniej wnikliwej lekturze mogą sugerować, że wzrost podatku dla mieszkańców Oleśnicy wyniesie tylko około 1,8%. Faktycznie oleśniczanie m.in. za podatek od budynków mieszkalnych zapłacą o 8,5% więcej. Ponad 8 proc. podwyżka dotknie również lokalnych przedsiębiorców.

Uzasadnieniem podwyżek mają być mniejsze wpływy m.in. z podatku PIT. Należy pamiętać, że od 2015 roku wpływy z podatków PIT(podatek od dochodów osób fizycznych) i CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw) systematycznie rosną i były zdecydowanie większe niż zakładano. W skali kraju udziały gmin we wpływach z PIT wzrosły o 33,6 proc., a wpływy z podatku CIT o 37 proc. Analogiczna zwyżkowa tendencja jest w Oleśnicy, również w bieżącym roku. Co się stało zatem nadwyżkami budżetowymi, które powstały m.in z tego tytułu na koniec 2018 roku, a które to nadwyżki w budżecie "zostawił" burmistrz Michał Kołaciński?
Czy widmo deficytu budżetowego to efekt niegospodarnej polityki wydatków, zwiększenia etatów urzędniczych, mnożenia stanowisk dyrektorskich czy wreszcie rozdmuchanych do granic możliwość wydatków magistratu na promocję? Pytań jest więcej...
W przyszłym tygodniu swoje posiedzenia odbędą komisje. Radni decyzję o podwyżce podejmą 28 listopada na sesji RM.

Polityka finansowa burmistrza

Koszmarne podwyżki cen za wywóz śmieci. Okrojenie dotacji na dzieci w przedszkolach niepublicznych. Brak zgody na wyższą bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotkliwie podwyżki cen za wodę i ścieki oraz podniesienie podatków od nieruchomości, które uderza również w lokalnych przedsiębiorców - tak wygląda polityka finansowa burmistrza Jana Bronsia w pigułce.
Przypomnę Państwu, że w poprzedniej kadencji, gdy za finanse miasta odpowiadał burmistrz Michał Kołaciński budżet się bilansował, były nadwyżki, zastany dług zredukowano o ok. 10 mln, miasto się rozwijało i realizowało ważne inwestycje (m.in. CUS, uzbrojenie strefy ekonomicznej, sieć ścieżek rowerowych i parkingów, bezpłatna komunikacja miejska itd.).  

 

 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter