Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 71
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4923
Data: 2019-11-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

Autor: Paweł Bielański 

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

Bez przedstawienia nawet szczątkowych analiz burmistrz Jan Bronś przedłożył radnym projekt uchwały "w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości". Burmistrz chce wprowadzenia kolejnych podwyżek dla mieszkańców Oleśnicy!

W uzasadnieniu uchwały Jan Bronś podaje zmiany procentowe, które przy mniej wnikliwej lekturze mogą sugerować, że wzrost podatku dla mieszkańców Oleśnicy wyniesie tylko około 1,8%. Faktycznie oleśniczanie m.in. za podatek od budynków mieszkalnych zapłacą o 8,5% więcej. Ponad 8 proc. podwyżka dotknie również lokalnych przedsiębiorców.

Uzasadnieniem podwyżek mają być mniejsze wpływy m.in. z podatku PIT. Należy pamiętać, że od 2015 roku wpływy z podatków PIT(podatek od dochodów osób fizycznych) i CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw) systematycznie rosną i były zdecydowanie większe niż zakładano. W skali kraju udziały gmin we wpływach z PIT wzrosły o 33,6 proc., a wpływy z podatku CIT o 37 proc. Analogiczna zwyżkowa tendencja jest w Oleśnicy, również w bieżącym roku. Co się stało zatem nadwyżkami budżetowymi, które powstały m.in z tego tytułu na koniec 2018 roku, a które to nadwyżki w budżecie "zostawił" burmistrz Michał Kołaciński?
Czy widmo deficytu budżetowego to efekt niegospodarnej polityki wydatków, zwiększenia etatów urzędniczych, mnożenia stanowisk dyrektorskich czy wreszcie rozdmuchanych do granic możliwość wydatków magistratu na promocję? Pytań jest więcej...
W przyszłym tygodniu swoje posiedzenia odbędą komisje. Radni decyzję o podwyżce podejmą 28 listopada na sesji RM.

Polityka finansowa burmistrza

Koszmarne podwyżki cen za wywóz śmieci. Okrojenie dotacji na dzieci w przedszkolach niepublicznych. Brak zgody na wyższą bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotkliwie podwyżki cen za wodę i ścieki oraz podniesienie podatków od nieruchomości, które uderza również w lokalnych przedsiębiorców - tak wygląda polityka finansowa burmistrza Jana Bronsia w pigułce.
Przypomnę Państwu, że w poprzedniej kadencji, gdy za finanse miasta odpowiadał burmistrz Michał Kołaciński budżet się bilansował, były nadwyżki, zastany dług zredukowano o ok. 10 mln, miasto się rozwijało i realizowało ważne inwestycje (m.in. CUS, uzbrojenie strefy ekonomicznej, sieć ścieżek rowerowych i parkingów, bezpłatna komunikacja miejska itd.).  

 

 


KomentarzeAktualności

Razem przetrwamy ten trudny czas

Michał Kołacińsi, lekarz, radny Rady Miasta, eks burmistrz Oleśnicy kieruje list otwarty do mieszkańców Oleśnicy. 

czytaj więcej...
Ile kosztują występy burmistrza w radiu?

Wśród kilkudziesięciu zleceń opłacanych z budżetu miasta z działu "promocja jednostek samorządowych" jest wiele umów z wydawcami mediów. Umowy oficjalnie przewidują promocję Oleśnicy, w rzeczywistości w ramach realizacji umowy prowadzona jest m.in. polityczna agitacja oraz wskazuje się mieszkańcom winnych podwyżek. 

czytaj więcej...
Drożyzna w Oleśnicy. Za śmieci drożej niż w Warszawie!

 Protesty mieszkańców, podział wśród radnych, liczne kontrowersje - to wszystko spowodowało, że podwyżką ceny za śmieci w Oleśnicy zainteresowały się wrocławskie Fakty. 

czytaj więcej...
Burmistrz J. Bronś zarządza kolejną podwyżkę.

 Nieszczelny system opłał powoduję kolejne podwyżki. Już drugi raz w ciągu 1 roku burmistrz obciąża podwyżkami portfele oleśniczan.  

czytaj więcej...
"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...

Newsletter