Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 64
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5473
Data: 2019-11-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

Autor: Paweł Bielański 

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

Bez przedstawienia nawet szczątkowych analiz burmistrz Jan Bronś przedłożył radnym projekt uchwały "w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości". Burmistrz chce wprowadzenia kolejnych podwyżek dla mieszkańców Oleśnicy!

W uzasadnieniu uchwały Jan Bronś podaje zmiany procentowe, które przy mniej wnikliwej lekturze mogą sugerować, że wzrost podatku dla mieszkańców Oleśnicy wyniesie tylko około 1,8%. Faktycznie oleśniczanie m.in. za podatek od budynków mieszkalnych zapłacą o 8,5% więcej. Ponad 8 proc. podwyżka dotknie również lokalnych przedsiębiorców.

Uzasadnieniem podwyżek mają być mniejsze wpływy m.in. z podatku PIT. Należy pamiętać, że od 2015 roku wpływy z podatków PIT(podatek od dochodów osób fizycznych) i CIT (podatek od dochodów przedsiębiorstw) systematycznie rosną i były zdecydowanie większe niż zakładano. W skali kraju udziały gmin we wpływach z PIT wzrosły o 33,6 proc., a wpływy z podatku CIT o 37 proc. Analogiczna zwyżkowa tendencja jest w Oleśnicy, również w bieżącym roku. Co się stało zatem nadwyżkami budżetowymi, które powstały m.in z tego tytułu na koniec 2018 roku, a które to nadwyżki w budżecie "zostawił" burmistrz Michał Kołaciński?
Czy widmo deficytu budżetowego to efekt niegospodarnej polityki wydatków, zwiększenia etatów urzędniczych, mnożenia stanowisk dyrektorskich czy wreszcie rozdmuchanych do granic możliwość wydatków magistratu na promocję? Pytań jest więcej...
W przyszłym tygodniu swoje posiedzenia odbędą komisje. Radni decyzję o podwyżce podejmą 28 listopada na sesji RM.

Polityka finansowa burmistrza

Koszmarne podwyżki cen za wywóz śmieci. Okrojenie dotacji na dzieci w przedszkolach niepublicznych. Brak zgody na wyższą bonifikatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotkliwie podwyżki cen za wodę i ścieki oraz podniesienie podatków od nieruchomości, które uderza również w lokalnych przedsiębiorców - tak wygląda polityka finansowa burmistrza Jana Bronsia w pigułce.
Przypomnę Państwu, że w poprzedniej kadencji, gdy za finanse miasta odpowiadał burmistrz Michał Kołaciński budżet się bilansował, były nadwyżki, zastany dług zredukowano o ok. 10 mln, miasto się rozwijało i realizowało ważne inwestycje (m.in. CUS, uzbrojenie strefy ekonomicznej, sieć ścieżek rowerowych i parkingów, bezpłatna komunikacja miejska itd.).  

 

 


KomentarzeAktualności

Rozczarowanie mieszkańców Kopernika

 Mieszkańcy bloku przy ulicy Kopernika 13 mówią, że czują się zwyczajnie oszukani. Pisemne zapewnienia Zakładu Budynków Komunalnych okazały się nic nie warte.

czytaj więcej...
Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...

Newsletter