Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 64
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5473
Data: 2019-09-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Deformacja budżetu obywatelskiego

Autor: Paweł Bielański 

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

"Pragniemy, aby zobaczyli Państwo na własne oczy zrewitalizowane boisko szkolne, mające służyć nie tylko dzieciom z naszej szkoły, ale również okolicznym mieszkańcom"  - takimi słowami mieszkańcy Rataj zapraszają radnych na spotkanie w najbliższy piątek (godz.17.00), które odbędzie się terenie boiska szkolnego przy  Katolickiej Szkole Podstawowej. Nie kryją jednocześnie oburzenia sposobem realizacji zadania, określając jakości wykonania prac jako cyt. dramatyczną/skandaliczną.

Nie takiej rewitalizacji oczekiwali mieszkańcy

Opis zadania

Z treści formularza zgłoszeniowego (fragment poniżej) wynika, że  projekt zgłoszony przez mieszkańców Rataj w ramach OBO 2019 zakładał rewitalizację terenu sportowego celem zapewnienia miejsca do gry w koszykówkę, piłkę nożną, siatkową oraz skoku w dal. Ponieważ zgłaszający projekt nie potrafili określić szacunkowych kosztów realizacji zadnia, wartość zadania oszacował Urząd Miasta dedykując na realizację zadnia kwotę 60 tys. złotych. Projekt zwycieżył głównie dzięki aktywności mieszkańców Rataj oraz środowisku szkolnemu Szkoły Katolickiej. Zdobył wysokie poparcie w liczbie 441 głosów. 

Opis zadania oraz jego główne założenia

"Rewitalizacja" terenu czyli deformacja OBO

Inicjatorzy projektu już na etapie zgłoszenia zadania natrafili na opór Skarbnik Miasta, która nie chciała podpisać ich wniosku ( o czym sama informowała na sierpniowej komisji Rady Miasta). Z uwagi na fakt, że wniosek spełniał wszystkie wymogi formalne ostatecznie został przyjęty. Jednak finalny efekt rewitalizacji boisk dalece odbiega od oczekiwań mieszkańców. Zadanie zostało zrealizowane własnymi zasobami przez Sekcję Dróg Miejskich. Z informacji jakie otrzymałem od dyrektora SDM koszt "rewitalizacji" wyniósł 37 438,80 zł. Prace wykonane przez SDM ograniczyły się do wysypania i rozplantowania gruntu oraz wysiania trawy. Z informacji otrzymanych od SDM wynika, że projekt został zakończony. Nie sporządzono protokołu odbioru prac. Ciężko mówić w tym przypadku o "rewitalizacji terenu sportowego", którą zakładał projekt zgłoszony przez mieszkańców. Wykonania zadania nie konsultowano z inicjatorami projektu. W puli projektu pozostała kwota 22 561 zł, która nie została w żaden sposób wykorzystana.

Rozplantowany grunt  jest pełn "niespodzianek"  w postaci kamienii czy folii

W tle planowana liwidacja katolickiej szkoły

Skarbnik Miasta Joanna Jarosiewicz na sierpniowym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji w odpowiedzi na moje pytania dot. realizacji tego zadania poinformowała, że burmistrz nie jest zainteresowany inwestowaniem w ten teren pomimo, że nieruchomość należy do zasobów miasta. Skarbnik Jarosiewicz określiła oczekiwania mieszkańców jako cyt. tymczasowe. Argumentując stanowisko burmistrza powiedziała radnym, że cyt. "my nie chcemy inwestować pieniędzy w ten obiekt, bo być może docelowo niezbędne będzie wybudowanie nowej szkoły publicznej".Obecnie inwestowanie na tym terenie określiła jako cyt. nieefektywne. Zatem można wnioskować, że obecme władze miasta planują likwidację Podstawej Szkoły Katolickiej.

 O sprawie informowała Panorama Oleśnicka:

 

 

 

 

 


KomentarzeAGA
2019-09-21 17:46:02
To jest jawna kpina . Nasze dzieci czują się oszukane
Bramkarz
2019-09-20 08:35:45
Naglosnienie żal... Tam to wał poszedł. I cisza.

Aktualności

Rozczarowanie mieszkańców Kopernika

 Mieszkańcy bloku przy ulicy Kopernika 13 mówią, że czują się zwyczajnie oszukani. Pisemne zapewnienia Zakładu Budynków Komunalnych okazały się nic nie warte.

czytaj więcej...
Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...

Newsletter