Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2019-09-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Deformacja budżetu obywatelskiego

Autor: Paweł Bielański 

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

"Pragniemy, aby zobaczyli Państwo na własne oczy zrewitalizowane boisko szkolne, mające służyć nie tylko dzieciom z naszej szkoły, ale również okolicznym mieszkańcom"  - takimi słowami mieszkańcy Rataj zapraszają radnych na spotkanie w najbliższy piątek (godz.17.00), które odbędzie się terenie boiska szkolnego przy  Katolickiej Szkole Podstawowej. Nie kryją jednocześnie oburzenia sposobem realizacji zadania, określając jakości wykonania prac jako cyt. dramatyczną/skandaliczną.

Nie takiej rewitalizacji oczekiwali mieszkańcy

Opis zadania

Z treści formularza zgłoszeniowego (fragment poniżej) wynika, że  projekt zgłoszony przez mieszkańców Rataj w ramach OBO 2019 zakładał rewitalizację terenu sportowego celem zapewnienia miejsca do gry w koszykówkę, piłkę nożną, siatkową oraz skoku w dal. Ponieważ zgłaszający projekt nie potrafili określić szacunkowych kosztów realizacji zadnia, wartość zadania oszacował Urząd Miasta dedykując na realizację zadnia kwotę 60 tys. złotych. Projekt zwycieżył głównie dzięki aktywności mieszkańców Rataj oraz środowisku szkolnemu Szkoły Katolickiej. Zdobył wysokie poparcie w liczbie 441 głosów. 

Opis zadania oraz jego główne założenia

"Rewitalizacja" terenu czyli deformacja OBO

Inicjatorzy projektu już na etapie zgłoszenia zadania natrafili na opór Skarbnik Miasta, która nie chciała podpisać ich wniosku ( o czym sama informowała na sierpniowej komisji Rady Miasta). Z uwagi na fakt, że wniosek spełniał wszystkie wymogi formalne ostatecznie został przyjęty. Jednak finalny efekt rewitalizacji boisk dalece odbiega od oczekiwań mieszkańców. Zadanie zostało zrealizowane własnymi zasobami przez Sekcję Dróg Miejskich. Z informacji jakie otrzymałem od dyrektora SDM koszt "rewitalizacji" wyniósł 37 438,80 zł. Prace wykonane przez SDM ograniczyły się do wysypania i rozplantowania gruntu oraz wysiania trawy. Z informacji otrzymanych od SDM wynika, że projekt został zakończony. Nie sporządzono protokołu odbioru prac. Ciężko mówić w tym przypadku o "rewitalizacji terenu sportowego", którą zakładał projekt zgłoszony przez mieszkańców. Wykonania zadania nie konsultowano z inicjatorami projektu. W puli projektu pozostała kwota 22 561 zł, która nie została w żaden sposób wykorzystana.

Rozplantowany grunt  jest pełn "niespodzianek"  w postaci kamienii czy folii

W tle planowana liwidacja katolickiej szkoły

Skarbnik Miasta Joanna Jarosiewicz na sierpniowym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji w odpowiedzi na moje pytania dot. realizacji tego zadania poinformowała, że burmistrz nie jest zainteresowany inwestowaniem w ten teren pomimo, że nieruchomość należy do zasobów miasta. Skarbnik Jarosiewicz określiła oczekiwania mieszkańców jako cyt. tymczasowe. Argumentując stanowisko burmistrza powiedziała radnym, że cyt. "my nie chcemy inwestować pieniędzy w ten obiekt, bo być może docelowo niezbędne będzie wybudowanie nowej szkoły publicznej".Obecnie inwestowanie na tym terenie określiła jako cyt. nieefektywne. Zatem można wnioskować, że obecme władze miasta planują likwidację Podstawej Szkoły Katolickiej.

 O sprawie informowała Panorama Oleśnicka:

 

 

 

 

 


KomentarzeAGA
2019-09-21 17:46:02
To jest jawna kpina . Nasze dzieci czują się oszukane
Bramkarz
2019-09-20 08:35:45
Naglosnienie żal... Tam to wał poszedł. I cisza.

Aktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter