Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 72
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5585
Data: 2019-06-25 
Drukuj PDF Wyślij link

Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

Autor: Paweł Bielański 

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

Przypomnę, że cel akcji "Oleśnica bez plastiku"  to podjęcie systemowych działań dążących do ograniczenia i eliminowania z użycia naczyń, pojemników, sztućców i innych materiałów z plastiku w Urzędzie Miasta Oleśnicy, organizacyjnych jednostkach Gminy Miasta Oleśnicy, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych. Systemowe działania powinny objąć w szczególności: 

1) wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych. W miarę możliwości zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami; 

2) zaprzestanie zakupów wody w jednorazowych butelkach z tworzywa sztucznego i promowanie picia wody z butelek szklanych lub wody z kranu;   

3) przy organizacji różnego rodzaju imprez na terenie miasta Oleśnicy podjąć działania celem eliminacji z użycia plastikowych naczyń m.in. poprzez zawarcie stosownych klauzul o zakazie używania plastikowych naczyń w postępowaniach przetargowych na organizację imprez. W zamian użycie naczyń łatwo biodegradowalnych;

4) ograniczenie wykorzystania do działań promocyjnych miasta Oleśnicy i podległych jednostek gadżetów i materiałów wykonanych z tworzywa sztucznego; 

5) zrezygnowanie z używania toreb i reklamówek plastikowych; 

 6) rezygnację z folii jako materiału do pakowania przesyłek kurierskich.

 

Akcja "Oleśnica bez plastiku" powinna także obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników jednostek organizacyjnych miasta Oleśnicy oraz samych mieszkańców (np. poprzez miejską spółkę MGK sp. z o.o.).   

Co na to burmistrz? 

W odpowiedzi na interpelację burmistrz informuje, że analizuje obecnie możliwość wdrożenia akcji w urzędzie i podległych jednostkach organizacyjnych Gminy Miasta Oleśnica (treść odpowiedzi poniżej).

Co prawda z tak lakonicznej odpowiedzi trudno wywnioskować stanowisko burmistrza i zakres ewentualnych jego działań w tej sprawie. Miejmy jednak nadzieje, że zaproponowane w interpelacji systemowe rozwiązania nie przerastają możliwość organizacyjnych Oleśnicy i nasze miasto dołączy do gmin w których podejmuje się działania proekologiczne celem zmniejszenia ilość plastiku w miejskiej przestrzeni.  Czekamy zatem na wyniki analiz  i wdrożenia konkretnych rozwiązań, bowiem jak wiemy -  Oleśnica bez plastiku będzie milsza w dotyku !


 

 


KomentarzeAktualności

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...

Newsletter