Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 234
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5570
Data: 2019-06-03 
Drukuj PDF Wyślij link

Raport i debata o stanie gminy za 2018 rok

Autor: Paweł Bielański 

 Radnym i mieszkańcom zgodnie z nowym obowiązkiem ustawowym przedstawiono raport o stanie gminy miasta Oleśnicy za 2018 r.

Radnym i mieszkańcom zgodnie z nowym obowiązkiem ustawowym przedstawiono raport o stanie gminy miasta Oleśnicy za 2018 r.

Link do raportu: idumolesnica.bip.gov.pl/raport-o-stanie-gminy/rok-2018/raport-o-stanie-gminy.html

Władze nie zaprosiły mieszkańców 

W oparciu o dane przedstawione w raporcie odbyła się debata, w której każdy z radnych mógł się odnieść do spraw i problemów związanych funkcjonowaniem naszego miasta. W debacie mogli czynnie uczestniczyć również sami mieszkańcy. Niestety władze miasta nie zadbały w żaden sposób o szerszy udział obywateli w debacie. Ba, nawet nie zaprosiły oleśniczan do udziału w dyskusji. Na miejskich stronach nie ukazała się ŻADNA informacja w jaki sposób zainteresowani oleśniczanie mogą zabrać głos na sesji. Czy było to celowe działanie czy zwykłe zaniedbanie? Niech wytłumaczą się sami włodarze. Zapytany o tą sytuację Przewodniczący Rady próbował wybrnąć, twierdząc. że zaproszenie było o czym świadczy zgłoszony akces do debaty przez dwóch mieszkańców. Wszyscy jednak wiemy jak było, bowiem sami zainteresowani w swoich wypowiedziach to potwierdzili.

 

Ważny głos oleśniczan

Dzięki zaproszeniu oraz informacjom, które ukazały się w sprawie debaty na profilu Oleśnica Razem, dyskusję o stanie miasta Oleśnicy wzbogaciły wypowiedzi dwóch mieszkańców. Pan Mariusz Soltysiak przedstawił radnym problem bezpieczeństwa drogowego na ulicy Wileńskiej, wskazując konieczność pilnego remontu części nawierzchni tej ulicy.
▶️link: mojaolesnica.pl/29973,mieszkancy-chca-remontu-wilenskiej.php

Natomiast Pan Tomasz Robert Krawczak prezes Służb Ratowniczych przedstawił działalność stowarzyszenia, wskazując problem brakujących funduszy, które pomogły by usprawnić funkcjonowanie Służb Ratowniczych celem niesienia pomocy mieszkańcom miasta. Wg słów szefa stowarzyszenia brakuje około 6 tys zł miesięcznie.
▶️link: mojaolesnica.pl/29972,sluzby-ratownicze-potrzebuja-wsparcia.php

Wystąpienia obu prelegentów były bardzo merytoryczne i wniosły dużo cennych informacji do debaty oraz dla nas radnych. Wypada żałować, że tylko dwóch mieszkańców uczestniczyło w debacie, bo wszyscy zgodnie przyznali, że głosy oleśniczan wyraźnie ożywiły dyskusję. Dziękuje obu Panom za występnie, a jako radny w miarę posiadanych kompetencji deklaruję swoją pomoc w zakresie przedstawionych przez nich spraw.

Osobiście w debacie zabierałem głos kilkukrotnie w sprawach dotyczących m.in. powstałego przy w 2018 roku Centrum Usług Społecznych, budowy parkingu i rewitalizacji terenów przy przychodni na Ludwikowskiej, Oleśnickiej Karty Dużej Rodziny, wsparciu dla repatriantów.

Stan gminy Oleśnicy za 2018r. został oceniony przez radnych pozytywnie. Budżet miasta jest w doskonałej kondycji. Wszystkie komisje stałe Rady Miasta wydały opinie pozytywne zarówno w odniesieniu do stanu gminy jak i sprowadzania z wykonania budżetu za 2018 rok. Za co słowa uznania należą się dla Michał Kołacińskiego, który sprawował urząd burmistrza do 20 listopada 2018r.

Burmistrz bez wotum zafuania klubu Oleśnica Razem

 Klub radnych Oleśnica Razem nie udzielił wotum zaufania obecnemu burmistrzowi, a uzasadnienie przedstawił szef naszego klubu Michał Kołaciński: "(...) Niezrozumiałe ruchy organizacyjne, podział instytucji kultury, zmniejszenia dotacji do przedszkoli, zwiększanie kadry urzędniczej, sekowanie wszelkich inicjatyw zgłaszanych przez radnych opozycyjnych (m.in. o zwiększeniu bonifkiaty  przy wykupie gruntów z użytkowania wieczystego). Jeżeli dodamy do tego transfer publicznych pieniędzy na media i osoby związane z panem w okresie kampanii wyborczej to wszystko daje nam taki efekt, że nie znajdujemy podstaw żeby tego wotum zaufania udzielić".

Link do transmisji sesji RM (debata od 18 minuty):
▶️ 
www.olesnica.pl/miasto/transmisja-z-obrad-rady-miasta-olesnicy-4/

Inne sprawy poruszone na najważniejszej sesji w samorządowym kalendarzu m.in. ankiet konsultacyjnych, których propozycja przeprowadzenia mocno wzburzyła i zdenerwowała burmistrza przedstawię Państwu wkrótce....

 


KomentarzeAktualności

WORD i Rynek

Sprawa ankiet konsultacyjnych, którą podnosiłem na sesji w interpelacjach skutkowała dość burzliwą dyskusją, którą opisała Panorama Oleśnicka 

czytaj więcej...
Zapytajmy mieszkańców!

Na majowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelacje w sprawie przeprowadzenia ankiet konsultacyjnych wśród mieszkańców Oleśnicy

czytaj więcej...
Raport i debata o stanie gminy za 2018 rok

 Radnym i mieszkańcom zgodnie z nowym obowiązkiem ustawowym przedstawiono raport o stanie gminy miasta Oleśnicy za 2018 r.

czytaj więcej...
Koszy nie będzie. Za to znaki są dwa!

Burmistrz uznaje, że przy ulicy Wrocławskiej  liczba koszy odpady jest wystarczająca. Po złożonej interpelacji zainstalowano nowy słupek przystankowy. Teraz są dwa, tylko po co? 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

czytaj więcej...
Nowy plac zabaw w Parku Kopernika

Najmłodsi mieszkańcy osiedla Serbinów mogą cieszyć się nowym miejscem do zabawy. W Parku Mikołaja Kopernika powstał nowy plac zabaw.  Niestety pojawił się problem wysychającej trawy w mini strefie piknikowej. 

czytaj więcej...

Newsletter