Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 72
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5585
Data: 2019-05-01 
Drukuj PDF Wyślij link

Oleśnica bez plastiku

Autor: Paweł Bielański 

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

 Akcja „Oleśnica bez plastiku” porusza bardzo istotny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Kampania ma zachęcić mieszkańców naszego miasta do rezygnacji z plastiku w życiu codziennym.  Oczywiście mam świadomość, że nie jest to proces łatwy, jednak problem nie rozwiąże się sam, a działania należy podjąć już teraz. Nie ma być to rewolucja, a systemowa ewolucja. Należy przyjąć metodę tzw. małych kroków, a może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy ograniczać zakup napojów w plastikowych butelkach.

Systemowe działania 

Celem akcji będzie podjęcie wszelkich możliwych systemowych działań dążących do ograniczenia i eliminowania z użycia naczyń, pojemników, sztućców i innych materiałów z plastiku w Urzędzie Miasta Oleśnicy, organizacyjnych jednostkach Gminy Miasta Oleśnicy, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych. Systemowe działania powinny objąć w szczególności:

1) wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych. W miarę możliwości zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami;

2) zaprzestanie zakupów wody w jednorazowych butelkach z tworzywa sztucznego i promowanie picia wody z butelek szklanych lub wody z kranu;

3) przy organizacji różnego rodzaju imprez na terenie miasta Oleśnicy podjąć działania celem eliminacji z użycia plastikowych naczyń m.in. poprzez zawarcie stosownych klauzul o zakazie używania plastikowych naczyń w postępowaniach przetargowych na organizację imprez. W zamian użycie naczyń łatwo biodegradowalnych;

4) ograniczenie wykorzystania do działań promocyjnych miasta Oleśnicy i podległych jednostek gadżetów i materiałów wykonanych z tworzywa sztucznego;

5) zrezygnowanie z używania toreb i reklamówek plastikowych;

6) rezygnację z folii jako materiału do pakowania przesyłek kurierskich.

Akcja "Oleśnica bez plastiku" powinna także obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników jednostek organizacyjnych miasta Oleśnicy oraz samych mieszkańców (np. poprzez miejską spółkę MGK sp. z o.o.).

 

Zalegające opakowania plastikowe to problem całego miasta. Na społecznościowym profilu facebook  Brudna Oleśnica można odnależć wiele takich zdjęć 

Dobry przykład pójdzie z góry? 

Wszechobecny i zalegający plastik to problem globalny występujący nie tylko w Oleśnicy. Jednak podjęcie działań zmierzających do ograniczenia używania plastiku powinniśmy zacząć od nas samych - tu w naszej małej ojczyźnie. Ostatnie regulacje prawne wdrożone przez Parlament Europejski dotyczące używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych mają na celu systemową eliminacją plastiku z codziennego życia mieszkańców Europy. Warto rozpocząć działania już teraz, tak aby być przygotowanym do wdrożenia nowych przepisów unijnych. Podjęte działania w ramach akcji "Oleśnica bez plastiku" pozwolą poszerzyć proekologiczną świadomość mieszkańców miasta oraz zachęcić ich do ograniczenia i eliminacji z użycia plastiku. Wdrożenie systemowych działań i rozwiązań przez jednostki organizacyjne miasta Oleśnicy będą doskonałym przykładem odpowiedzialnej i świadomej polityki ekologicznej władz miasta. A jedno jest pewne od samych podwyżek opłaty za wywóz odpadów ilość plastiku w mieście nie zmaleje. Trzeba rozpocząć działania by problem nadmiernej ilości plastiku w naszym mieście zminimalizować.

Warto podjąć ten trud - Oleśnica bez plastiku będzie milsza w dotyku 


KomentarzeAktualności

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...

Newsletter