Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2019-05-01 
Drukuj PDF Wyślij link

Oleśnica bez plastiku

Autor: Paweł Bielański 

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

 Akcja „Oleśnica bez plastiku” porusza bardzo istotny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Kampania ma zachęcić mieszkańców naszego miasta do rezygnacji z plastiku w życiu codziennym.  Oczywiście mam świadomość, że nie jest to proces łatwy, jednak problem nie rozwiąże się sam, a działania należy podjąć już teraz. Nie ma być to rewolucja, a systemowa ewolucja. Należy przyjąć metodę tzw. małych kroków, a może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy ograniczać zakup napojów w plastikowych butelkach.

Systemowe działania 

Celem akcji będzie podjęcie wszelkich możliwych systemowych działań dążących do ograniczenia i eliminowania z użycia naczyń, pojemników, sztućców i innych materiałów z plastiku w Urzędzie Miasta Oleśnicy, organizacyjnych jednostkach Gminy Miasta Oleśnicy, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych. Systemowe działania powinny objąć w szczególności:

1) wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych. W miarę możliwości zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami;

2) zaprzestanie zakupów wody w jednorazowych butelkach z tworzywa sztucznego i promowanie picia wody z butelek szklanych lub wody z kranu;

3) przy organizacji różnego rodzaju imprez na terenie miasta Oleśnicy podjąć działania celem eliminacji z użycia plastikowych naczyń m.in. poprzez zawarcie stosownych klauzul o zakazie używania plastikowych naczyń w postępowaniach przetargowych na organizację imprez. W zamian użycie naczyń łatwo biodegradowalnych;

4) ograniczenie wykorzystania do działań promocyjnych miasta Oleśnicy i podległych jednostek gadżetów i materiałów wykonanych z tworzywa sztucznego;

5) zrezygnowanie z używania toreb i reklamówek plastikowych;

6) rezygnację z folii jako materiału do pakowania przesyłek kurierskich.

Akcja "Oleśnica bez plastiku" powinna także obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników jednostek organizacyjnych miasta Oleśnicy oraz samych mieszkańców (np. poprzez miejską spółkę MGK sp. z o.o.).

 

Zalegające opakowania plastikowe to problem całego miasta. Na społecznościowym profilu facebook  Brudna Oleśnica można odnależć wiele takich zdjęć 

Dobry przykład pójdzie z góry? 

Wszechobecny i zalegający plastik to problem globalny występujący nie tylko w Oleśnicy. Jednak podjęcie działań zmierzających do ograniczenia używania plastiku powinniśmy zacząć od nas samych - tu w naszej małej ojczyźnie. Ostatnie regulacje prawne wdrożone przez Parlament Europejski dotyczące używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych mają na celu systemową eliminacją plastiku z codziennego życia mieszkańców Europy. Warto rozpocząć działania już teraz, tak aby być przygotowanym do wdrożenia nowych przepisów unijnych. Podjęte działania w ramach akcji "Oleśnica bez plastiku" pozwolą poszerzyć proekologiczną świadomość mieszkańców miasta oraz zachęcić ich do ograniczenia i eliminacji z użycia plastiku. Wdrożenie systemowych działań i rozwiązań przez jednostki organizacyjne miasta Oleśnicy będą doskonałym przykładem odpowiedzialnej i świadomej polityki ekologicznej władz miasta. A jedno jest pewne od samych podwyżek opłaty za wywóz odpadów ilość plastiku w mieście nie zmaleje. Trzeba rozpocząć działania by problem nadmiernej ilości plastiku w naszym mieście zminimalizować.

Warto podjąć ten trud - Oleśnica bez plastiku będzie milsza w dotyku 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter