Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 96
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5518
Data: 2019-05-01 
Drukuj PDF Wyślij link

Oleśnica bez plastiku

Autor: Paweł Bielański 

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

 Akcja „Oleśnica bez plastiku” porusza bardzo istotny problem: produkujemy za dużo przedmiotów plastikowych. Kampania ma zachęcić mieszkańców naszego miasta do rezygnacji z plastiku w życiu codziennym.  Oczywiście mam świadomość, że nie jest to proces łatwy, jednak problem nie rozwiąże się sam, a działania należy podjąć już teraz. Nie ma być to rewolucja, a systemowa ewolucja. Należy przyjąć metodę tzw. małych kroków, a może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy ograniczać zakup napojów w plastikowych butelkach.

Systemowe działania 

Celem akcji będzie podjęcie wszelkich możliwych systemowych działań dążących do ograniczenia i eliminowania z użycia naczyń, pojemników, sztućców i innych materiałów z plastiku w Urzędzie Miasta Oleśnicy, organizacyjnych jednostkach Gminy Miasta Oleśnicy, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych. Systemowe działania powinny objąć w szczególności:

1) wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych. W miarę możliwości zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami;

2) zaprzestanie zakupów wody w jednorazowych butelkach z tworzywa sztucznego i promowanie picia wody z butelek szklanych lub wody z kranu;

3) przy organizacji różnego rodzaju imprez na terenie miasta Oleśnicy podjąć działania celem eliminacji z użycia plastikowych naczyń m.in. poprzez zawarcie stosownych klauzul o zakazie używania plastikowych naczyń w postępowaniach przetargowych na organizację imprez. W zamian użycie naczyń łatwo biodegradowalnych;

4) ograniczenie wykorzystania do działań promocyjnych miasta Oleśnicy i podległych jednostek gadżetów i materiałów wykonanych z tworzywa sztucznego;

5) zrezygnowanie z używania toreb i reklamówek plastikowych;

6) rezygnację z folii jako materiału do pakowania przesyłek kurierskich.

Akcja "Oleśnica bez plastiku" powinna także obejmować działania edukacyjne skierowane do pracowników jednostek organizacyjnych miasta Oleśnicy oraz samych mieszkańców (np. poprzez miejską spółkę MGK sp. z o.o.).

 

Zalegające opakowania plastikowe to problem całego miasta. Na społecznościowym profilu facebook  Brudna Oleśnica można odnależć wiele takich zdjęć 

Dobry przykład pójdzie z góry? 

Wszechobecny i zalegający plastik to problem globalny występujący nie tylko w Oleśnicy. Jednak podjęcie działań zmierzających do ograniczenia używania plastiku powinniśmy zacząć od nas samych - tu w naszej małej ojczyźnie. Ostatnie regulacje prawne wdrożone przez Parlament Europejski dotyczące używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych mają na celu systemową eliminacją plastiku z codziennego życia mieszkańców Europy. Warto rozpocząć działania już teraz, tak aby być przygotowanym do wdrożenia nowych przepisów unijnych. Podjęte działania w ramach akcji "Oleśnica bez plastiku" pozwolą poszerzyć proekologiczną świadomość mieszkańców miasta oraz zachęcić ich do ograniczenia i eliminacji z użycia plastiku. Wdrożenie systemowych działań i rozwiązań przez jednostki organizacyjne miasta Oleśnicy będą doskonałym przykładem odpowiedzialnej i świadomej polityki ekologicznej władz miasta. A jedno jest pewne od samych podwyżek opłaty za wywóz odpadów ilość plastiku w mieście nie zmaleje. Trzeba rozpocząć działania by problem nadmiernej ilości plastiku w naszym mieście zminimalizować.

Warto podjąć ten trud - Oleśnica bez plastiku będzie milsza w dotyku 


KomentarzeAktualności

Oleśnica bez plastiku

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

czytaj więcej...
Nowy plac zabaw w Parku Kopernika

Najmłodsi mieszkańcy osiedla Serbinów mogą cieszyć się nowym miejscem do zabawy. W Parku Mikołaja Kopernika powstał nowy plac zabaw.  Niestety pojawił się problem wysychającej trawy w mini strefie piknikowej. 

czytaj więcej...
Walka o jawność działania władz

Po raz kolejny przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyrzucił przedstawicieli lokalnych mediów z obrad komisji.  Na działania radnego Marka Czarneckiego wniesiono skargi. 

czytaj więcej...
Rozszerzenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych

Wsparcie dla rodziców podejmujących trud założenia rodziny wielodzietnej to ważny element prospołecznej polityki miasta. Interpeluję o rozszerzenia programu Oleśnickiej Karty Dużej Rodziny.

czytaj więcej...
Rządzącym zabrakło argumentów

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

czytaj więcej...
Jakość transmisji z sesji

Wielu mieszkańców, którzy śledzą transmisję z obrad sesji Rady Miasta zgłasza uwagi co do jakości przeprowadzanej relacji "na żywo" z sali narad. Złożyłem zapytanie do burmistrza czy problem ten można rozwiązać.

czytaj więcej...

Newsletter