Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 64
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5473
Data: 2019-03-19 
Drukuj PDF Wyślij link

Walka o jawność działania władz

Autor: Paweł Bielański 

Po raz kolejny przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyrzucił przedstawicieli lokalnych mediów z obrad komisji.  Na działania radnego Marka Czarneckiego wniesiono skargi. 

Po raz drugi w bieżącej kadencji przewodniczący Komisji Rewizyjnej jednoosobowo zdecydował o utajnieniu całości jej obrad. Kolejni lokalni dziennikarze zostali bezprawnie pozbawieni możliwości obserwowania prac radnych. 

Przypomnę, że Komisja Rewizyjna obraduje na posiedzeniach komisji zwołanych przez przewodniczącego zgodnie z planem pracy Komisji Rewizyjnej przyjętym przez Radę Miasta. Posiedzenia komisji są jawne. Komisja w ramach posiedzenia przeprowadza czynności kontrolne. Przewodniczący komisji rewizyjnej nie miał żadnej podstawy prawnej by utajniać posiedzenie komisji, a w szczególności całości jej obrad. 

O tej bulwersującej sprawie informują lokalne media:

 www.olesnica24.com/aktualnosci/1561,skandal-na-posiedzeniu-komisji-rewizyjnej-utajniono-obrady-i-wyproszono-dziennikarza

mojaolesnica.pl/28278,awantura-przed-kontrola-komisji.php

 

Walka o jawność działania władz w obecnej kadencji samorządu staje się jedną z osi sporu. Z jednej strony barykady lokalni dziennikarze domagający się dostępu do informacji, z drugiej strony przewodniczący komisji rewizyjnej. Działania władzy powinny być w jawne i przejrzyste. Jako radni klubu Oleśnica Razem stoimy na stanowisku, że mieszkańcy Oleśnicy mają prawo wiedzieć jakie działania podejmuje lokalna władza, a w szczególności maja prawo do informacji w jaki sposób wydawane są środki z budżetu miasta.   

Skarga na przewodniczącego.

Na działania Marka Czarneckiego wniósł skargę radny Kazimierz Karpienko (członek komisji rewizyjnej). Skarga będzie rozpatrywana przez Komisję skarg, wniosków i petycji na najbliższym jej posiedzeniu (tj. 25.03.2019 o godz. 16.00 sala obrad nr 43 Urzędu Miasta). Jako członek komisji skarg, dziś otrzymałem treść wniesionej skargi (skan pisma poniżej). Ponadto na przewodniczącego komisji wniesiono skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich, który wszczął postępowanie w tej sprawie.

 

  Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa

Na najbliższym posiedzeniu komisja skarg, wniosków i petycji będzie rozpatrywać również wezwanie do usunięcia naruszenia prawa złożone przez mieszkańca Oleśnicy. W ocenie mieszkańca Rada Miasta naruszyła prawo uznając za bezzasadną skargę na działania burmistrza Oleśnicy dotyczącą braku publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej i stronie internetowej Urzędu Miasta odpowiedzi na interpelację i zapytania radnych. Obowiązek publikacji odpowiedzi na interpelację radnych wynika z ustawy o samorządzie gminnym.


KomentarzeAktualności

Rozczarowanie mieszkańców Kopernika

 Mieszkańcy bloku przy ulicy Kopernika 13 mówią, że czują się zwyczajnie oszukani. Pisemne zapewnienia Zakładu Budynków Komunalnych okazały się nic nie warte.

czytaj więcej...
Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...

Newsletter