Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 96
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5518
Drukuj PDF Wyślij link

Rządzącym zabrakło argumentów

Autor: Paweł Bielański 

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

 Obecnie tylko od radnych danej gminy zależy jaką bonifikatę otrzymają mieszkańcy przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda zobowiązany jest do podwyższania stawek procentowych bonifikaty do poziomu wynikającego z uchwał rad gmin.

Radni w innych miastach opowiedzieli się za wyższymi bonifikatami

Dzięki nowym regulacjom np. mieszkańcy gminy Polkowice i Jawora mogą już skorzystać z 99% bonifikaty. Dużą, bo 90% bonifikatę zagwarantowali również radni Bierutowa. W Oleśnicy bonifikata pozostaje na poziomie 60%, co powoduje, że oleśniczanie zapłacą dużo więcej przy wykupie nieruchomości, które użytkują od wielu lat.

Na ostatniej sesji rządzący radni komitetu Jana Bronsia nie chcieli nawet zmierzyć się z propozycją uchwały wniesionej przez Klub Radnych Oleśnica Razem przyznającej mieszkańcom Oleśnicy prawo do 95% bonifikaty. Zabrakło argumentów, więc projekt uchwały został po prostu usunięty z porządku obrad sesji. Radni mający większość głosów w radzie uznali, że mieszkańcy Oleśnicy nie zasługują nawet na dalszą dyskusję w temacie bonifikat. Radny Adam Wójcik (OR) na sesji powiedział wprost do rajców z komitetu Jana Bronsia „Boicie się !”.
Warto podkreślić, że zastosowanie 95% bonifikaty nie stanowiłoby żadnego znaczącego uszczerbku dla budżetu Oleśnicy. Najlepszym przykładem jest pobliski Bierutów, który jest dużo mniej zamożnym miastem niż Oleśnica. Jednak w Bierutowie dzięki radnym i nowemu burmistrzowi mieszkańcy zapłacą niskie kwoty opłaty przekształceniowej. Niestety mieszkańców Oleśnicy przekształcenie będzie kosztować dużo drożej.

W załączeniu lista z imiennym głosowaniem z sesji Rady Miasta dotyczącym wprowadzenia do prządku obrad projektu nr 25b tj. w sprawie warunków udzielania 95% bonifikaty dla mieszkańców Oleśnicy. Wniosek o wprowadzenie projektu do prządku obrad został odrzucony głosami rządzących.

 


KomentarzeAktualności

Oleśnica bez plastiku

Złożyłem do burmistrza Oleśnicy interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. 

czytaj więcej...
Nowy plac zabaw w Parku Kopernika

Najmłodsi mieszkańcy osiedla Serbinów mogą cieszyć się nowym miejscem do zabawy. W Parku Mikołaja Kopernika powstał nowy plac zabaw.  Niestety pojawił się problem wysychającej trawy w mini strefie piknikowej. 

czytaj więcej...
Walka o jawność działania władz

Po raz kolejny przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyrzucił przedstawicieli lokalnych mediów z obrad komisji.  Na działania radnego Marka Czarneckiego wniesiono skargi. 

czytaj więcej...
Rozszerzenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych

Wsparcie dla rodziców podejmujących trud założenia rodziny wielodzietnej to ważny element prospołecznej polityki miasta. Interpeluję o rozszerzenia programu Oleśnickiej Karty Dużej Rodziny.

czytaj więcej...
Rządzącym zabrakło argumentów

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

czytaj więcej...
Jakość transmisji z sesji

Wielu mieszkańców, którzy śledzą transmisję z obrad sesji Rady Miasta zgłasza uwagi co do jakości przeprowadzanej relacji "na żywo" z sali narad. Złożyłem zapytanie do burmistrza czy problem ten można rozwiązać.

czytaj więcej...

Newsletter