Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Drukuj PDF Wyślij link

Rządzącym zabrakło argumentów

Autor: Paweł Bielański 

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

 Obecnie tylko od radnych danej gminy zależy jaką bonifikatę otrzymają mieszkańcy przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda zobowiązany jest do podwyższania stawek procentowych bonifikaty do poziomu wynikającego z uchwał rad gmin.

Radni w innych miastach opowiedzieli się za wyższymi bonifikatami

Dzięki nowym regulacjom np. mieszkańcy gminy Polkowice i Jawora mogą już skorzystać z 99% bonifikaty. Dużą, bo 90% bonifikatę zagwarantowali również radni Bierutowa. W Oleśnicy bonifikata pozostaje na poziomie 60%, co powoduje, że oleśniczanie zapłacą dużo więcej przy wykupie nieruchomości, które użytkują od wielu lat.

Na ostatniej sesji rządzący radni komitetu Jana Bronsia nie chcieli nawet zmierzyć się z propozycją uchwały wniesionej przez Klub Radnych Oleśnica Razem przyznającej mieszkańcom Oleśnicy prawo do 95% bonifikaty. Zabrakło argumentów, więc projekt uchwały został po prostu usunięty z porządku obrad sesji. Radni mający większość głosów w radzie uznali, że mieszkańcy Oleśnicy nie zasługują nawet na dalszą dyskusję w temacie bonifikat. Radny Adam Wójcik (OR) na sesji powiedział wprost do rajców z komitetu Jana Bronsia „Boicie się !”.
Warto podkreślić, że zastosowanie 95% bonifikaty nie stanowiłoby żadnego znaczącego uszczerbku dla budżetu Oleśnicy. Najlepszym przykładem jest pobliski Bierutów, który jest dużo mniej zamożnym miastem niż Oleśnica. Jednak w Bierutowie dzięki radnym i nowemu burmistrzowi mieszkańcy zapłacą niskie kwoty opłaty przekształceniowej. Niestety mieszkańców Oleśnicy przekształcenie będzie kosztować dużo drożej.

W załączeniu lista z imiennym głosowaniem z sesji Rady Miasta dotyczącym wprowadzenia do prządku obrad projektu nr 25b tj. w sprawie warunków udzielania 95% bonifikaty dla mieszkańców Oleśnicy. Wniosek o wprowadzenie projektu do prządku obrad został odrzucony głosami rządzących.

 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter