Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 72
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5585
Drukuj PDF Wyślij link

Rządzącym zabrakło argumentów

Autor: Paweł Bielański 

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

 Obecnie tylko od radnych danej gminy zależy jaką bonifikatę otrzymają mieszkańcy przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda zobowiązany jest do podwyższania stawek procentowych bonifikaty do poziomu wynikającego z uchwał rad gmin.

Radni w innych miastach opowiedzieli się za wyższymi bonifikatami

Dzięki nowym regulacjom np. mieszkańcy gminy Polkowice i Jawora mogą już skorzystać z 99% bonifikaty. Dużą, bo 90% bonifikatę zagwarantowali również radni Bierutowa. W Oleśnicy bonifikata pozostaje na poziomie 60%, co powoduje, że oleśniczanie zapłacą dużo więcej przy wykupie nieruchomości, które użytkują od wielu lat.

Na ostatniej sesji rządzący radni komitetu Jana Bronsia nie chcieli nawet zmierzyć się z propozycją uchwały wniesionej przez Klub Radnych Oleśnica Razem przyznającej mieszkańcom Oleśnicy prawo do 95% bonifikaty. Zabrakło argumentów, więc projekt uchwały został po prostu usunięty z porządku obrad sesji. Radni mający większość głosów w radzie uznali, że mieszkańcy Oleśnicy nie zasługują nawet na dalszą dyskusję w temacie bonifikat. Radny Adam Wójcik (OR) na sesji powiedział wprost do rajców z komitetu Jana Bronsia „Boicie się !”.
Warto podkreślić, że zastosowanie 95% bonifikaty nie stanowiłoby żadnego znaczącego uszczerbku dla budżetu Oleśnicy. Najlepszym przykładem jest pobliski Bierutów, który jest dużo mniej zamożnym miastem niż Oleśnica. Jednak w Bierutowie dzięki radnym i nowemu burmistrzowi mieszkańcy zapłacą niskie kwoty opłaty przekształceniowej. Niestety mieszkańców Oleśnicy przekształcenie będzie kosztować dużo drożej.

W załączeniu lista z imiennym głosowaniem z sesji Rady Miasta dotyczącym wprowadzenia do prządku obrad projektu nr 25b tj. w sprawie warunków udzielania 95% bonifikaty dla mieszkańców Oleśnicy. Wniosek o wprowadzenie projektu do prządku obrad został odrzucony głosami rządzących.

 


KomentarzeAktualności

Burmistrz Jan Bronś chce kolejnych podwyżek!

 Burmistrz Jan Bronś wprowadza kolejne podwyżki dla mieszkańców Oleśnicy. Podwyżki podatku uderzą również w lokalnych przedsiębiorców 

czytaj więcej...
Strategiczne nawilżanie

 Wydatkując środki publiczne burmistrz jako dysponent miejskiego budżetu powinien kierować się m.in. zasadą gospodarności. Dlaczego zatem kupuje towary i płaci ponad 140% powyżej ceny rynkowej? Czy Skarbnik Miasta firmuje tak beztroską rozrzutność? Kto zarabia krocie kosztem oleśnickich podatników?

czytaj więcej...
Władze Oleśnicy przeciw butelkomatom

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone w ramach OBO 2020. Decyzją burmistrza projekt pn. “Butelkomaty dla Oleśnicy” został odrzucony, a mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości poparcia tej proekologicznej inicjatywy. Według burmistrza instalacja butelkomatów nie ma uzasadnienia prawnego, ani ekonomicznego. Czy w Oleśnicy obowiązuje inne prawo niż w innych miastach?

czytaj więcej...
Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...

Newsletter