Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 64
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5483
Drukuj PDF Wyślij link

Rządzącym zabrakło argumentów

Autor: Paweł Bielański 

Rządzący miastem radni z klubu Jana Bronsia nawet nie podjęli dyskusji w temacie wyższych bonifikat dla mieszkańców.  Oleśniczanie zapłącą drożej i mogą jednynie pozadrościć tańszych opłat przekształceniowych mieszkańcom pobliskiego Bierutowa.

 Obecnie tylko od radnych danej gminy zależy jaką bonifikatę otrzymają mieszkańcy przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda zobowiązany jest do podwyższania stawek procentowych bonifikaty do poziomu wynikającego z uchwał rad gmin.

Radni w innych miastach opowiedzieli się za wyższymi bonifikatami

Dzięki nowym regulacjom np. mieszkańcy gminy Polkowice i Jawora mogą już skorzystać z 99% bonifikaty. Dużą, bo 90% bonifikatę zagwarantowali również radni Bierutowa. W Oleśnicy bonifikata pozostaje na poziomie 60%, co powoduje, że oleśniczanie zapłacą dużo więcej przy wykupie nieruchomości, które użytkują od wielu lat.

Na ostatniej sesji rządzący radni komitetu Jana Bronsia nie chcieli nawet zmierzyć się z propozycją uchwały wniesionej przez Klub Radnych Oleśnica Razem przyznającej mieszkańcom Oleśnicy prawo do 95% bonifikaty. Zabrakło argumentów, więc projekt uchwały został po prostu usunięty z porządku obrad sesji. Radni mający większość głosów w radzie uznali, że mieszkańcy Oleśnicy nie zasługują nawet na dalszą dyskusję w temacie bonifikat. Radny Adam Wójcik (OR) na sesji powiedział wprost do rajców z komitetu Jana Bronsia „Boicie się !”.
Warto podkreślić, że zastosowanie 95% bonifikaty nie stanowiłoby żadnego znaczącego uszczerbku dla budżetu Oleśnicy. Najlepszym przykładem jest pobliski Bierutów, który jest dużo mniej zamożnym miastem niż Oleśnica. Jednak w Bierutowie dzięki radnym i nowemu burmistrzowi mieszkańcy zapłacą niskie kwoty opłaty przekształceniowej. Niestety mieszkańców Oleśnicy przekształcenie będzie kosztować dużo drożej.

W załączeniu lista z imiennym głosowaniem z sesji Rady Miasta dotyczącym wprowadzenia do prządku obrad projektu nr 25b tj. w sprawie warunków udzielania 95% bonifikaty dla mieszkańców Oleśnicy. Wniosek o wprowadzenie projektu do prządku obrad został odrzucony głosami rządzących.

 


KomentarzeAktualności

Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...
WORD i Rynek

Sprawa ankiet konsultacyjnych, którą podnosiłem na sesji w interpelacjach skutkowała dość burzliwą dyskusją, którą opisała Panorama Oleśnicka 

czytaj więcej...
Zapytajmy mieszkańców!

Na majowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelacje w sprawie przeprowadzenia ankiet konsultacyjnych wśród mieszkańców Oleśnicy

czytaj więcej...
Raport i debata o stanie gminy za 2018 rok

 Radnym i mieszkańcom zgodnie z nowym obowiązkiem ustawowym przedstawiono raport o stanie gminy miasta Oleśnicy za 2018 r.

czytaj więcej...

Newsletter