Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5567
Data: 2018-12-15 
Drukuj PDF Wyślij link

Dysfunkcja Rady Miasta (aktualizacja)

Autor: Paweł Bielański 

Nie pracują komisje stałe Rady Miasta. Do samodzielnej analizy radnym przedłożono 17 projektów uchwał, w tym obszerny projekt uchwały budżetowej na 2019 rok.  Projekty uchwał nie będą miały wymaganych statutem miasta opinii komsji.  

Radni otrzymali (w piątek 14 grudnia) na służbowe skrzynki pocztowe materiały na III sesje Rady Miasta Oleśnicy zaplanowaną na 28 grudnia 2018. Do analizy rajców przedłożono 17 projektów uchwał, w tym projekt budżetu na 2019 rok.

Nie powołano komisji 

Przy Radzie Miasta nie działają komisje stałe - organy przygotowujące rozstrzygnięcia Rady. W konsekwencji radni na ważnym etapie legislacyjnym aktów prawa miejscowego zostali pozbawieni możliwości pracy w komisjach.  Zostali pozbawieni możliwości dyskusji na komisjach, zadawania pytań bezpośrednio do autorów projektów uchwał, a w szczególności możliwości składania wniosków do uchwał. Radni odpowiedzialni za organizację pracy Rady Miasta tj. Przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski, jak również dwóch jego zastępców, nie poinformowali o występujących przeszkodach, które uniemożliwiły powołane stałych komisji Rady Miasta. Od ostatniej sesji minęło ponad dwa tygodnie (sesja odbyła się 28 listopada br.), zatem ustawowego czasu na zwołanie sesji i powołanie komisji stałych RM było wystarczająco dużo. Przewodniczący może zwołać sesję powiadamiając radnych 7 dni wcześniej. Przypomnę, że w 2014 roku, gdy rozpoczynała się VII kadencja RM w celu powołania komisji stałych w grudniu odbyła się dodatkowa sesja. Dlaczego teraz rządzący miastem uznali, że nie ma takiej konieczności? 

Brak komisji stałych Rady Miasta powoduje, że projekty uchwał nie będą miały wymaganych Statutem Gminy Miasta Oleśnicy opinii. 

Statut stanowi: 

§ 52. W celu wykonywania swoich zadań Rada powołuje stałe i doraźne Komisje.

§ 53. Komisje:
1) pełnią funkcję organów przygotowujących rozstrzygnięcia Rady;
2)opiniują i rozpatrują sprawy przekazane komisji przez Przewodniczącego Rady, Burmistrza oraz inne komisje Rady;
3) opracowują kompleksowe rozwiązania problemów ważnych dla społeczności Miasta wraz z propozycjami ich układu wykonawczego;
4) sprawują funkcję kontrolną wg swoich zakresów działania.

Brak projektów uchwał w BIP

Projekty uchwał RM nie ukazały się jeszcze w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Oleśnicy, link: idumolesnica.bip.gov.pl/projekty-aktow-prawnych/

Proponowane przez Burmistrza Oleśnicy projekty uchwał niosą szereg istotnych zmian dla lokalnej społeczności w 2019 roku. O najważniejszych szczegółach będę Państwa informował. 

Informacje ważne dla mieszkańców

Zachęcam Państwa jednocześnie od korzystania z informacji publikowanych na stronie internetowej stowarzyszenia "Oleśca Razem", link: www.olesnicarazem.pl/

Będą tam przedstawiane informacje dotyczące spraw Oleśnicy przekazywane przez rajców z Klubu Radnych "Oleśnica Razem".


AKTUALIZACJA:

I mamy niespodziankę! Projekty uchwał jeszcze dziś rano nie były umieszczone w urzędowym w Biuletynie Informacji Publicznej, ale już są dostępne dla wszystkich mieszkańców! Czy zatem możemy liczyć, że komisje stałe RM zostaną jednak powołane? Czy uda się przewodniczącemu Rady Miasta naprawić kardynalny błąd?

Link po projketów uchwał na III sesje RM: idumolesnica.bip.gov.pl/projekty-aktow-prawnych/projekty-uchwal-na-iii-sesje-viii-kadencji-w-dniu-28-grudnia-2018-r.html

 

 

 


KomentarzeZygmunt
2018-12-16 19:13:32
Pełzająca demokrtura. Tak rządzi wszechwiedzący dyktatorek.

Aktualności

Rolowanie komisji

Rządzące miastem ugrupowanie Klubu Radnych Jana Bronsia zlikwidowało trzy komisje stałe Rady Miasta. W konsekwencji komisje zostały "zrolowane" i nie wszyscy chętni radni mogli zapisać się do pracy w komisji Budżetu i Infrastruktury

czytaj więcej...
Dysfunkcja Rady Miasta (aktualizacja)

Nie pracują komisje stałe Rady Miasta. Do samodzielnej analizy radnym przedłożono 17 projektów uchwał, w tym obszerny projekt uchwały budżetowej na 2019 rok.  Projekty uchwał nie będą miały wymaganych statutem miasta opinii komsji.  

czytaj więcej...
Gala oleśnickich krwiodawców 2018

W zacnym gronie oleśnickich krwiodawców miałem zaczyt uczestniczyć w uroczystej gali Zarządu Rejonowego PCK

czytaj więcej...
Kiedy remont dworca PKP?

Czy burmistrz Oleśnicy Jan Bronś przejmie od PKP i wyremontuje budynek dworca? To była jedna z jego obietnic wyborczych. Z takim pytaniem zwrócili się do władz miasta reporteży wrocławskich "Faktów".

 

 

czytaj więcej...
Nowe narzędzia dla samorządu

 VIII kadencja Rady Miasta Oleśnicy rozpocznie się 20 listopada 2018 roku. Nowe regulacje prawne wprowadzają szereg zmian w pracy rad gmin.

czytaj więcej...
Koniec i początek

 16 listopada 2018 roku formalnie zakończyła się VII kadencja Rady Miasta Oleśnicy.  Wkrótce swoją pracę w samorządzie rozpoczną nowo wybrani radni. 

czytaj więcej...

Newsletter