Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2018-01-12 
Drukuj PDF Wyślij link

Pytania o przetarg do zarządu Zacisza

Autor: Paweł Bielański 

Zarząd SM "Zacisze" ogłosił przetarg na wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej. Zamówienie dotyczy wykonania prac w 44 blokach wielorodzinnych.  Pojawiły się pytania i wątpliwości dotyczące warunków złóżenia oferty. 

W ostatnim biuletynie informacyjnym SM Zacisze poinformowała, iż w pierwszym półroczu 2017 roku wykonano instalacje ciepłej wody użytkowej w 18 budynkach mieszkalnych. Ogłoszony w dniu 4 stycznia br. przetarg przewiduje wykonanie analogicznej inwestycji aż w 44 blokach, w okresie 4 lat tj. od 2018 do 2021 roku.

Przetarg odbędzie się 17 stycznia 2018 w siedzibie SM Zacisze

Specyfikacja zamówienia budzi wątpliwości mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców 

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia (siwz) rodzi wiele pytań z którymi zwrócili się do mnie mieszkańcy osiedla Serbinów, których lokale mieszkalne wg planów będą objęte przedmiotową inwestycją już w pierwszym półroczu 2018 roku.

Na uwagę zwraca m.in. obszerny zakres zamówienia i długi okres realizacji planowanej inwestycji, wynikający z jej etapowania na kolejne lata. W ocenie specjalistów z branży instalacyjnej z którymi konsultowałem przedmiot zamówienia, tak określony termin realizacji jest wysoce ryzykowny zarówno dla zamawiającego jak i potencjalnego oferenta. Na tak długi okres (4 lata) zdecydowanie trudniej precyzyjnie oszacować jak kształtować się będą ceny usług i materiałów. 

Specjaliści z branży zwrócili również uwagę na krótki czas przygotowania oferty przewidziany dla potencjalnych wykonawców. Dla tak obszernego zamówienia przewidziano zaledwie 12 dni na opracowanie optymalnej oferty ( w tym 8 dni roboczych). 

Zapisy siwz w ocenie lokalnych przedsiębiorców z którymi rozmawiałem powodują, że do przetargu prawdopodobnie przystąpi niewiele firm, może nawet tylko jedna. 

Podwyżka opłaty na fundusz remontowy

Przypomnę, że 9 marca 2017 r.  na spotkaniu z zarządem SM "Zacisze" informowano, że wzrost opłaty na fundusz remontowy, wprowadzony z dniem 1 maja 2017 r, wynika z konieczności wykonania planowanej inwestycji tj. podłączenia bloków mieszkalnych będących w zasobach Zacisza do sieci ciepłowniczej. Podwyżka opłaty remontowej wzbudziła wiele kontrowersji wśród zaskoczonych mieszkańców. Na spotkaniu ze strony prezesa zarządu Zacisza padła wówczas deklaracja, że obniżka opłaty remontowej jest możliwa, ale dopiero po całościowym wykonaniu tej dużej inwestycji (o sprawie informowałem tutaj: bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/menu/5956/sm-zacisze). Zatem w interesie mieszkańców jest konkurencyjna i optymalnie skalkulowana oferta na wykonanie zadania za które sami płacą. Oczywistym jest fakt, że im większa liczba potencjalnych oferentów (wykonawców) to szanse na wybór najkorzystniejszej oferty zdecydowanie rosną.

Pierwszy etap wymiany tzw. junkersów i podłączenie 18 bloków do miejskiej sieci ciepłowniczej wykonała firma DATERM sp. z o.o. z Zielonej Góry. Firma ta była jedynym oferentem, który wziął udział w postępowaniu przetargowym.  Czy teraz będzie podobnie ?

Poniżej pismo złożone do prezsa SM Zacisze z zapytaniami do przetargu. Otrzymaną odpowiedź opublikuję na niniejszej stronie. 

 

 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter