Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
"Wychowałem się na Serbinowie, znam nasze osiedle"

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 131
Łączna liczba odwiedzin od początku: 3265
Data: 2017-11-25 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o budżecie obywatelskim

Autor: Paweł Bielański 

22 listopada br. odbyła się debata dotycząca ewntualnych zmian w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim.  

Tegoroczna, trzecia już edycja OBO, wzbudziła duże zainteresowanie oleśniczan, ale też pokazała pewne mankamenty samej konstrukcji OBO. Dlatego lokalni samorządowcy zaprosili do debaty mieszkańów miasta i by wspólnie podzielić się spostrzeżeniami i  wnioskami.

 

 Projekty będa podzielone na kategorie ?

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że zasadne jest wprowadzenia pewnych korekt do kolejnej edycji. Głównym postulatem była zmiana regulaminu OBO w taki sposób, by nie pozbawiać szans projektów zgłaszanych indywidualnie lub przez mieszkańców reprezentujących mniejsze społeczności. Być może odbije się to negatywnie na ilości głosujących, ale będzie to krok do uczynienia OBO jeszcze bardziej "obywatelskim", a mniej "instytucjonalnym". Oczywiście trzeba mieć świadomość, że projekty dotyczące placówek oświatowych wspierały całe rodziny uczniów - czyli obywatele właśni. W oceniu uczestników debaty nie należy pozbawiać ich takiej możliowści.

Wnioski zmian OBO

W trakcie debaty sformuowano 13 wniosków dotyczących propozycji zmian w kolejnej decyzji OBO. Wnioski będą przedłożone radnym Rady Miasta. 

Zgłosiłem wniosek by dla projketów tzw. oświatowych czyli dotyczących szkół, wydzielona była konketna kwota z puli budżetu np. 120 tys. Wówczas mieszkańcy dalej będa mogli zgłaszać projkety związane z szeroko rozumianą infrastrukturą szkolną, dalej będzie możliwość aktywizacji rywalizacji środowisk szkolnych, ale pozstałe mniejsze projkety zgłaszane przez mieszkańców reprezentujacych mniejsze społecznosci nie będa musiały rywalizować ze "szkolnymi" gigantami.

Każdy uczestnik debaty mógł złożyć własne wnioski

Dodatkowo zgłosiłem propozycję by pula z niewykorzystanych środków z danej edycji OBO przechodziła na kolejny rok, do następnie edycji. Jako przykład podałem projekt pt. "Oświetlenia parku Kopernika". Przypomniałem, że  w zgloszonym projekcie  szacowano koszt budowy oświetlenia na kwotę 120 000 zł. Natomiast po postępowaniu przetargowym wyłoniło wykonawcę, który zdeklarował wykonanie instalacji za kwotę ~100 000 zł, zatem zostało "zaoszczędzone" 20 000 zł, które mogły by trafić do kolejnej puli OBO. W ten spośób środki skierowane do OBO wciaż były by do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców, a pula budżetu w kolejnej edycji była by większa. 

Obywatelska Oleśnica

Dyskusja była bardzo ciekawa i merytoryczna. OBO to zdobycz mieszkańców i obecnej kadnecji miejskiego samorządu. Choć nie wszysycy popierają idee budżetu obywatelskiego, to zdecydowana większość radnych chce by budżet obywatelski nadal i coraz lepiej funkcjonował.

Przypomnę jeszcze, że w 2018 roku mieszkańcy Oleśnicy z inicjatywy burmistrza Kołacińskiego oraz klubu radnych "Oleśnica Razem",  będą mieli do dyspozycji kolejne narzędzie partycypacjji w postaci tzw. "Inicjatywy lokalnej". Wkrótce opiszę Państwu założenia i możliwość wykorzystanie tego nowego narzędzia. 


Realacja debaty z lokalnych mediów:

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,7358,Tylko-korekta-czy-jednak-reforma#.Whl

mojaolesnica.pl/23174,debata-o-budzecie-obywatelskim.php

 


KomentarzePaweł Bielański
2017-11-27 16:58:04
Witam, zwiększenie puli OBO to wyłączna decyzja burmistrza, jako radny mogę jedynie zgłaszać takie sugestię. Z wypowiedzi burmistrza na m.in. na debacie wynika, że raczej w edycji OBO 2018 pozostanie kwota 570 tys.
Aleksandra
2017-11-26 10:36:34
Panie Pawle , może warto zwiększyć budżet OBO chociaż o 30 tys zł, równy rachunek by był czyli 600 tys

Aktualności

Podsumowanie 2017 roku

Koniec roku to zawsze dobry moment do podsumowań.  Przedstawiam Państwu streszczenie działań w miejskim samorządzie z 2017 roku oraz plany i zadania, które zamierzam realizować jako radny w przyszłym roku.

czytaj więcej...
Komisja Rewizyjna. Kontrola trybu sprzedaży nieruchomości przy ul. Traugutta

Komisja Rewizyjna Rady Miasta przeprowadziła kontrolę doraźną dotyczącą sprzedaży przez Urząd Miasta Oleśnicy budynku położonego przy ulicy Traugutta 9 w Oleśnicy.  

czytaj więcej...
Zawsze warto pomagać

Oczekiwanie na Boże Narodzenie to czas, który zbliża ludzi. To również czas, który przypomina , że zawsze warto pomagać innym

czytaj więcej...
Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska

Sejmik województwa dolnośląskiego przyjął uchwałę antysmogową. To kolejny krok w celu poprawy jakość powietrza w naszym regionie. 

czytaj więcej...
Nowy miejscowy plan zagospodarowania

Urząd Miasta informuje o przystąpieniu do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru położonego w rejonie ulic Wojska Polskiego, Leśnej, Brzozowej i Wspólnej.

czytaj więcej...
Wyłoniono wykonawcę oświetlenia Parku Kopernika

Rozstrzygnięto przetarg na oczekiwaną przez mieszkańców inwestycję. Oświetlenie  Parku Mikołaja Kopernika wybuduje oleśnicka firma. 

czytaj więcej...

Newsletter