Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 98
Łączna liczba odwiedzin od początku: 3888
Data: 2017-11-25 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o budżecie obywatelskim

Autor: Paweł Bielański 

22 listopada br. odbyła się debata dotycząca ewntualnych zmian w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim.  

Tegoroczna, trzecia już edycja OBO, wzbudziła duże zainteresowanie oleśniczan, ale też pokazała pewne mankamenty samej konstrukcji OBO. Dlatego lokalni samorządowcy zaprosili do debaty mieszkańów miasta i by wspólnie podzielić się spostrzeżeniami i  wnioskami.

 

 Projekty będa podzielone na kategorie ?

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że zasadne jest wprowadzenia pewnych korekt do kolejnej edycji. Głównym postulatem była zmiana regulaminu OBO w taki sposób, by nie pozbawiać szans projektów zgłaszanych indywidualnie lub przez mieszkańców reprezentujących mniejsze społeczności. Być może odbije się to negatywnie na ilości głosujących, ale będzie to krok do uczynienia OBO jeszcze bardziej "obywatelskim", a mniej "instytucjonalnym". Oczywiście trzeba mieć świadomość, że projekty dotyczące placówek oświatowych wspierały całe rodziny uczniów - czyli obywatele właśni. W oceniu uczestników debaty nie należy pozbawiać ich takiej możliowści.

Wnioski zmian OBO

W trakcie debaty sformuowano 13 wniosków dotyczących propozycji zmian w kolejnej decyzji OBO. Wnioski będą przedłożone radnym Rady Miasta. 

Zgłosiłem wniosek by dla projketów tzw. oświatowych czyli dotyczących szkół, wydzielona była konketna kwota z puli budżetu np. 120 tys. Wówczas mieszkańcy dalej będa mogli zgłaszać projkety związane z szeroko rozumianą infrastrukturą szkolną, dalej będzie możliwość aktywizacji rywalizacji środowisk szkolnych, ale pozstałe mniejsze projkety zgłaszane przez mieszkańców reprezentujacych mniejsze społecznosci nie będa musiały rywalizować ze "szkolnymi" gigantami.

Każdy uczestnik debaty mógł złożyć własne wnioski

Dodatkowo zgłosiłem propozycję by pula z niewykorzystanych środków z danej edycji OBO przechodziła na kolejny rok, do następnie edycji. Jako przykład podałem projekt pt. "Oświetlenia parku Kopernika". Przypomniałem, że  w zgloszonym projekcie  szacowano koszt budowy oświetlenia na kwotę 120 000 zł. Natomiast po postępowaniu przetargowym wyłoniło wykonawcę, który zdeklarował wykonanie instalacji za kwotę ~100 000 zł, zatem zostało "zaoszczędzone" 20 000 zł, które mogły by trafić do kolejnej puli OBO. W ten spośób środki skierowane do OBO wciaż były by do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców, a pula budżetu w kolejnej edycji była by większa. 

Obywatelska Oleśnica

Dyskusja była bardzo ciekawa i merytoryczna. OBO to zdobycz mieszkańców i obecnej kadnecji miejskiego samorządu. Choć nie wszysycy popierają idee budżetu obywatelskiego, to zdecydowana większość radnych chce by budżet obywatelski nadal i coraz lepiej funkcjonował.

Przypomnę jeszcze, że w 2018 roku mieszkańcy Oleśnicy z inicjatywy burmistrza Kołacińskiego oraz klubu radnych "Oleśnica Razem",  będą mieli do dyspozycji kolejne narzędzie partycypacjji w postaci tzw. "Inicjatywy lokalnej". Wkrótce opiszę Państwu założenia i możliwość wykorzystanie tego nowego narzędzia. 


Realacja debaty z lokalnych mediów:

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,7358,Tylko-korekta-czy-jednak-reforma#.Whl

mojaolesnica.pl/23174,debata-o-budzecie-obywatelskim.php

 


KomentarzePaweł Bielański
2017-11-27 16:58:04
Witam, zwiększenie puli OBO to wyłączna decyzja burmistrza, jako radny mogę jedynie zgłaszać takie sugestię. Z wypowiedzi burmistrza na m.in. na debacie wynika, że raczej w edycji OBO 2018 pozostanie kwota 570 tys.
Aleksandra
2017-11-26 10:36:34
Panie Pawle , może warto zwiększyć budżet OBO chociaż o 30 tys zł, równy rachunek by był czyli 600 tys

Aktualności

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy odbyło sie szereg imprez i uroczystości. 1 marca podczas oficjalnych miejskich uroczystości miałem zaszczyt wygłosić przemówienia przywołujące pamięć o Żołnierzach Niełomnych.

czytaj więcej...
Dodatkowe środki na inwestycje

Rada Miasta  niemal jednogłośnie zaakceptowała zaproponowane przez burmistrza Michała Kołacińskiego zmiany w budżecie miasta na 2018 rok. Dzięki nadwyżce budżetowej będzie wykonany szereg dodatkowych inwestycji. 

czytaj więcej...
Wizyta w WSSE Invest Park

Jako członek komisji Ekonomiczno-Prawnej odbyłem wizytę w zakładzie Mindroc Alucrom w Oleśnicy

czytaj więcej...
Bezpieczeństwo drogowe przy ul. Wojska Polskiego

 W sprawie bezpieczeństwa drogowego na ul. Wojska Polskiego składałem dwukrotnie interpelację. W odpowiedzi zarządca drogi informuje o rozpoczętych działaniach w kierunku poprawy oznakowań przejść dla pieszych.

czytaj więcej...
Przetarg SM "Zacisze" rozstrzygnięty

17 stycznia br. odbył się przetarg na wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej w 44 blokach mieszkalnych zrządzanych przez SM "Zacisze".  Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami ofertę na wykonanie zamówienia złożyła tylko firma z Zielonej Góry.

czytaj więcej...
Pytania o przetarg do zarządu Zacisza

Zarząd SM "Zacisze" ogłosił przetarg na wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej. Zamówienie dotyczy wykonania prac w 44 blokach wielorodzinnych.  Pojawiły się pytania i wątpliwości dotyczące warunków złóżenia oferty. 

czytaj więcej...

Newsletter