Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2017-11-25 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o budżecie obywatelskim

Autor: Paweł Bielański 

22 listopada br. odbyła się debata dotycząca ewntualnych zmian w Oleśnickim Budżecie Obywatelskim.  

Tegoroczna, trzecia już edycja OBO, wzbudziła duże zainteresowanie oleśniczan, ale też pokazała pewne mankamenty samej konstrukcji OBO. Dlatego lokalni samorządowcy zaprosili do debaty mieszkańów miasta i by wspólnie podzielić się spostrzeżeniami i  wnioskami.

 

 Projekty będa podzielone na kategorie ?

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że zasadne jest wprowadzenia pewnych korekt do kolejnej edycji. Głównym postulatem była zmiana regulaminu OBO w taki sposób, by nie pozbawiać szans projektów zgłaszanych indywidualnie lub przez mieszkańców reprezentujących mniejsze społeczności. Być może odbije się to negatywnie na ilości głosujących, ale będzie to krok do uczynienia OBO jeszcze bardziej "obywatelskim", a mniej "instytucjonalnym". Oczywiście trzeba mieć świadomość, że projekty dotyczące placówek oświatowych wspierały całe rodziny uczniów - czyli obywatele właśni. W oceniu uczestników debaty nie należy pozbawiać ich takiej możliowści.

Wnioski zmian OBO

W trakcie debaty sformuowano 13 wniosków dotyczących propozycji zmian w kolejnej decyzji OBO. Wnioski będą przedłożone radnym Rady Miasta. 

Zgłosiłem wniosek by dla projketów tzw. oświatowych czyli dotyczących szkół, wydzielona była konketna kwota z puli budżetu np. 120 tys. Wówczas mieszkańcy dalej będa mogli zgłaszać projkety związane z szeroko rozumianą infrastrukturą szkolną, dalej będzie możliwość aktywizacji rywalizacji środowisk szkolnych, ale pozstałe mniejsze projkety zgłaszane przez mieszkańców reprezentujacych mniejsze społecznosci nie będa musiały rywalizować ze "szkolnymi" gigantami.

Każdy uczestnik debaty mógł złożyć własne wnioski

Dodatkowo zgłosiłem propozycję by pula z niewykorzystanych środków z danej edycji OBO przechodziła na kolejny rok, do następnie edycji. Jako przykład podałem projekt pt. "Oświetlenia parku Kopernika". Przypomniałem, że  w zgloszonym projekcie  szacowano koszt budowy oświetlenia na kwotę 120 000 zł. Natomiast po postępowaniu przetargowym wyłoniło wykonawcę, który zdeklarował wykonanie instalacji za kwotę ~100 000 zł, zatem zostało "zaoszczędzone" 20 000 zł, które mogły by trafić do kolejnej puli OBO. W ten spośób środki skierowane do OBO wciaż były by do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców, a pula budżetu w kolejnej edycji była by większa. 

Obywatelska Oleśnica

Dyskusja była bardzo ciekawa i merytoryczna. OBO to zdobycz mieszkańców i obecnej kadnecji miejskiego samorządu. Choć nie wszysycy popierają idee budżetu obywatelskiego, to zdecydowana większość radnych chce by budżet obywatelski nadal i coraz lepiej funkcjonował.

Przypomnę jeszcze, że w 2018 roku mieszkańcy Oleśnicy z inicjatywy burmistrza Kołacińskiego oraz klubu radnych "Oleśnica Razem",  będą mieli do dyspozycji kolejne narzędzie partycypacjji w postaci tzw. "Inicjatywy lokalnej". Wkrótce opiszę Państwu założenia i możliwość wykorzystanie tego nowego narzędzia. 


Realacja debaty z lokalnych mediów:

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,7358,Tylko-korekta-czy-jednak-reforma#.Whl

mojaolesnica.pl/23174,debata-o-budzecie-obywatelskim.php

 


KomentarzePaweł Bielański
2017-11-27 16:58:04
Witam, zwiększenie puli OBO to wyłączna decyzja burmistrza, jako radny mogę jedynie zgłaszać takie sugestię. Z wypowiedzi burmistrza na m.in. na debacie wynika, że raczej w edycji OBO 2018 pozostanie kwota 570 tys.
Aleksandra
2017-11-26 10:36:34
Panie Pawle , może warto zwiększyć budżet OBO chociaż o 30 tys zł, równy rachunek by był czyli 600 tys

Aktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter