Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2017-07-26 
Drukuj PDF Wyślij link

Konsultacje z mieszkańcami w sprawie MPZP (AKTUALIZACJA)

Autor: Paweł Bielański 

W związku z rozpoczęciem prac nad ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru w rejonie ulic Ogrodowej, Spokojnej, Łąkowej oraz rzeki Oleśnica przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami Rataj. Podczas dwóch spotkań mialem okazję bezpośrednio wysłuchać uwag mieszkańców dotyczących mpzp.

Spotkania konsultacyjne dotyczące mpzp odbyły się w dwóch blokach: warsztat konsultacyjny w Urzędzie Miasta Oleśnicy oraz warsztat plenerowy na terenie zieleni (placu) przy zbiegu ulic Łąkowej i Wiśniowej. Warsztaty były częścią konsultacji społecznych realizowanych w ramach projektu "Szkoła świadomego planowania przestrzennego - partnerska współpraca samorządu, projektantów i środowisk społecznych w procesach planistycznych"*. Warsztaty finansowane były w całości z pozyskanych przez Urząd Miast Oleśnicy funduszy unijnych.

Mieszkańcy Rataj wraz z burmistrzem Kołacińskim, przy pomocy ekspertów z zakresu planowania miejskiej przestrzeni oraz pracowników wydziały Architektury, budownictwa i inwestycji dokonali analizy kluczowych kwestii rozwoju i procesu planistycznego dla tej części miasta.

 Pierwsza częśc warsztatów odbyła się w sali Urzedu Miasta 

Warsztaty plenerowy przeprowadzone były w bardzo ciekawej formule. Mieszkańcy osiedla przekazali ekspertom swoje uwagi i oczekiwania względem planowanej przestrzeni oraz mieli okazję wypowiedzieć swoje opinie dlla rzedstawionych konkretnych propozycji zagospodarowania omawianego terenu. Wśród kilkunastu propozycji największym uznanie zyskało lokowanie boiska wielofunkcyjnego z funkcją "zielonej siłowni" oraz placem zabaw, choć nie zabrakło głosów za budową infrastruktury pełniącą funkcję integracyjną  mieszkańców osiedla.

Warsztaty plenerowy odbyły się na osiedlu Rataje. Mieszkańcy wraz z ekspertami omawiali poszczególne propozycję zagospodarowania swojego osiedla. 

Wcześniiej, w ramach konsultacji do mpzp mieszkańcy mieli również możliwość złożenia swoich uwag w formule ankiety. Z tej możliwości skorzystało 117 osób. Wyniki ankiety można zobaczyć tutaj , link: idumolesnica.bip.gov.pl/articles/view/97741/wyniki-ankiety-dot-mpzp-ogrodowa-spokojna-lakowa-i-rzeka-olesnica.html/year:2017/month:07/day:24

Wypracowany w drodze konsultacji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej cześci miasta zostanie przedłożony radnym Rady Miasta (prawdopodonnie na początku 2018 roku).

Wśród obecnych na spotkaniu mieszkańców Rataj przeprowadzoną również krótką dyskusję o powołaniu Rady Osiedlowej. Na zakończenie spotkania burmistrz zachęcił mieszkańców do składania projektów w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego.

AKTUALIZACJA 28-08-2017: Urząd Miasta opublikował wyniki konsultacji :

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/5242-raport-z-konsultacji-spolecznych-do-mpzpw-rejonie-rataj 


* Oleśnica jest jedną z 25 gmin, która bierze udział w projkecie. Celem projektu jest wzmocnienie i pogłębienie procesów konsultacji społecznych realizowanych w ramach sporządzania dokumentów planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminach poprzez motywowanie i przygotowanie merytoryczne pracowników administracji samorządowej do wdrożenia pogłębionych (wykorzystujących głównie techniki deliberatywne) konsultacji społecznych. Więcej  informacji o projekcie tutaj:  www.cds.krakow.pl/szkola_swiadomego_planowania_przestrzennego,82.html

 


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter