Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2017-06-10 
Drukuj PDF Wyślij link

Prewencyjny "radar" już nie jest potrzebny ?

Autor: Paweł Bielański 

W marcu br. na prośbę mieszkańców Rataj złożyłem interpelację w sprawie przywrócenia sprawności  urządzenia do kontrolnego pomiaru prędkoścu przy ul. Wojska Polskiego.  Z otrzymanej informacji od Zarządu Dróg Powiatowych w Oleśnicy wynika, iż urządzenie jest obecnie niepotrzebne i zostanie zdemontowane.

O interwencji w tej sprawie informowałem Państwa w  kwietniu, link: bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6841/interpelacje-do-zarzadu-drog-powiatowych

W odpowiedzi na interpelację (skan pisma poniżej) obecny zarządca ulicy Wojska Polskiego tj. ZDP w Oleśnicy poinformował,  że urządzenie pomiarowe jest niesprawne od kilkunastu lat (!), przestarzałe, a jego remont jest obecnie nieuzasadniony ekonomicznie, dlatego urządzenie zostanie zdemontowane. Faktycznie poprzedni zarządcy drogi tj. Generalna Dyrekacja Dróg Krajowych i Publicznych we Wrocławiu przez lata nie zdołała / nie chciała naprawić urządzenia. Tą samą konsekwentną strategię przyjął zatem ZDP, argumentując jednocześnie, iż nowopowstałe rondo przy ul. Kusocińskiego skutecznie spowolniło ruch pojazdów na tym odcinku ul. Wojska Polskiego.  

 Prewencyjne urządzenie pomiarowe przy ul. Wojska Polskiego nie działa od kilkunastu lat !                       (foto własne )

Co ciekawe Sekcja Dróg Miejskich w Oleśnicy, przekazując interpelację do ZDP (skan pisma poniżej) zajęła stanowisko, iż przychyla się do mojego wniosku o przywrócenie sprawności urządzeniu pomiarowemu, przywołując następującą argumentację: "(...) wyświetlanie prędkości będzie psychologicznie oddziaływało na kierowców, co w konsekwencji zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowanich z ul. Nowowiejską oraz ul. Mikołajczyka, na których w zwiazku z rozbudowaniem się osiedla na północnych Ratajach, ruch stale rośnie."

Zarząd Dróg Powiatowych, jak widać w odpowiedzi, nie przyjął powyższej argumentacji. Szkoda. 

Moja konluzja jest taka: gdyby prewencyjne urządzenie pomiarowe na ul. Wojska Polskiego było radarem, który umożliwiałby nakładanie mandatów karnych na kierowców, to mam podejrzenie graniczące z pewnością, że przez lata mielibyśmy pokaz coraz to nowszych, skuteczniejszych urządzeń radrowych na tym odcinku drogi.  A skoro "radar" działał "tylko" prewencyjnie, to do lat... nie działa, a jego naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona.  Skąd taka konkluzja ? Proszę spojrzeć na pierwszy akapit odpowiedzi Zarządu Dróg Powiatowych.

Podsumowując

Można przyjąć, że rondo, które wkrótce powstanie na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Dobroszycką, faktycznie spowolni ruch pojazdów na tym odcinku ul. Wojska Polskiego. Kierowcy wyjeżdżając z jednego ronda ( przy ul. Dobroszyckiej), nie rozpędzą sie zbytnio przed kolenym rondem (przy ul. Kusocińskiego)  i wówczas prewencyjny "radar" nie będzie konieczny. Jednak osobiście uważam, że prewencyjne działania urządzenia pomiarowego instalowane w tej lokalizacji zakładało również "psychologiczne odziaływanie na kierowców" w celu ograniczanie prędkości w terenie zabudowanym, na obszarze całego miasta. A przecież obecnie ul. Wojska Polskiego jest drogą "wlotową" do miasta z trasy szybkiego ruchu (S-8) i wyraźny sygnał dla kierowców o ograniczeniu prędkości do 50 km/h byłby wskazany i uzasadniony. 


Poniżej skany pism w odpowiedzi na interpelację:

Zarząd Dróg Powiatowych w Oleśnicy

 Sekcja Dróg Miejskich w Oleśnicy:

 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter