Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2017-05-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Dzień Flagi RP

Autor: Paweł Bielański 

 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski to święto państwowe skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na fladze RP.  Święto ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

 Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia w 1945 roku żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa oraz na stacji kolejowej w dzielnicy Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, kiedy 2 maja władze zmuszały Naród do zdejmowania flag po Święcie Pracy, tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja - nieuznawane przez komunistów.

 

 Flaga państwowa to flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Święto to także łaczy się z symboliką  naszej flagi. Bowiem należy pamiętać, iż w Polsce istnieje również inny wariant flagi państwowej – biało-czerwone pasy z godłem Polski umiejscowionym na białym pasie. Tej flagi jednak mogą oficjalnie używać (podnosić) wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające jako banderę RP. 

Skąd  godło na biało-czerwonej fladze ? 

Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi sięgają roku 1920 -1921. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało - czerwoną, wówczas na statkach innych bander, wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie". A ten sygnał to nic innego jak biało - czerwona bandera.

Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych, aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z Rrzeczpospolitą Polską. 

Świętujmy razem !

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w obchodach Dnia Flagi RP oraz Narodowego Święta 3 Maja w naszym mieście. Plan obchodów:  : 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/5059-majowka-2017-zapraszamy 

 


Z okazji Dnia Flagi RP wydano publikacje Alfreda  Znamierowskiego członka Polskiego Towarzystwa
Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA . Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą i przydatną publikacją.

www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16049,Czy-wiesz-ze-nie-wszystkie-Bialo-Czerwone-sa-flagami.html


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter