Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2017-05-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Dzień Flagi RP

Autor: Paweł Bielański 

 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski to święto państwowe skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na fladze RP.  Święto ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

 Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia w 1945 roku żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa oraz na stacji kolejowej w dzielnicy Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, kiedy 2 maja władze zmuszały Naród do zdejmowania flag po Święcie Pracy, tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja - nieuznawane przez komunistów.

 

 Flaga państwowa to flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Święto to także łaczy się z symboliką  naszej flagi. Bowiem należy pamiętać, iż w Polsce istnieje również inny wariant flagi państwowej – biało-czerwone pasy z godłem Polski umiejscowionym na białym pasie. Tej flagi jednak mogą oficjalnie używać (podnosić) wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające jako banderę RP. 

Skąd  godło na biało-czerwonej fladze ? 

Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi sięgają roku 1920 -1921. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało - czerwoną, wówczas na statkach innych bander, wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie". A ten sygnał to nic innego jak biało - czerwona bandera.

Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych, aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z Rrzeczpospolitą Polską. 

Świętujmy razem !

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w obchodach Dnia Flagi RP oraz Narodowego Święta 3 Maja w naszym mieście. Plan obchodów:  : 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/5059-majowka-2017-zapraszamy 

 


Z okazji Dnia Flagi RP wydano publikacje Alfreda  Znamierowskiego członka Polskiego Towarzystwa
Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA . Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą i przydatną publikacją.

www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16049,Czy-wiesz-ze-nie-wszystkie-Bialo-Czerwone-sa-flagami.html


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter