Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 104
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5142
Data: 2017-05-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Dzień Flagi RP

Autor: Paweł Bielański 

 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski to święto państwowe skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na fladze RP.  Święto ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.

 Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia w 1945 roku żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa oraz na stacji kolejowej w dzielnicy Tiergarten w Berlinie. Zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.

Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, kiedy 2 maja władze zmuszały Naród do zdejmowania flag po Święcie Pracy, tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja - nieuznawane przez komunistów.

 

 Flaga państwowa to flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.

2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Święto to także łaczy się z symboliką  naszej flagi. Bowiem należy pamiętać, iż w Polsce istnieje również inny wariant flagi państwowej – biało-czerwone pasy z godłem Polski umiejscowionym na białym pasie. Tej flagi jednak mogą oficjalnie używać (podnosić) wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające jako banderę RP. 

Skąd  godło na biało-czerwonej fladze ? 

Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi sięgają roku 1920 -1921. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało - czerwoną, wówczas na statkach innych bander, wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie". A ten sygnał to nic innego jak biało - czerwona bandera.

Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych, aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z Rrzeczpospolitą Polską. 

Świętujmy razem !

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w obchodach Dnia Flagi RP oraz Narodowego Święta 3 Maja w naszym mieście. Plan obchodów:  : 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/5059-majowka-2017-zapraszamy 

 


Z okazji Dnia Flagi RP wydano publikacje Alfreda  Znamierowskiego członka Polskiego Towarzystwa
Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA . Zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą i przydatną publikacją.

www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16049,Czy-wiesz-ze-nie-wszystkie-Bialo-Czerwone-sa-flagami.html


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter