Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 104
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5142
Data: 2017-04-07 
Drukuj PDF Wyślij link

Oleśnica wczoraj i dziś

Autor: Paweł Bielański 

Warto wybrać się na miejski rynek można dokonać swoistego retro spraceru po poszczególnych częściach krajobrazu starego miasta.

Postanowiłem wyjść z inicjatywą wzbogacenia przestrzeni miejskiej ekspozycjami prezentującymi historyczne zdjęcia naszego miasta. Ulokowanie historycznych zdjęć na miejskim rynku podkreśla historyczny charakter Oleśnicy oraz umożliwia porównanie obecnego wyglądu danego fragmentu miasta z jego perspektywą z przed kilkudziesięciu lat. W ten prosty sposób spacerowicze, turyści będą mogli dokonać swoistej retrospekcji miejskiego krajobrazu. Punkty z tablicami będą mogły służyć również przewodnikom miejskim, którzy opowiadają wycieczkowiczom bogatą historię Oleśnicy. 

O pomyślę pisałem w ubiegłym roku bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6761/szlakiem-historycznych-zdjec

 

Tablice z historycznymi zdjęciami podkreślają historyczny charakter Oleśnicy 

Burmistrz miasta oraz BIFK pozytywnie rozpatrzyli inicjatywę. Pierwsza częśc projektu została właśnie wdrożona, historyczne fotografie przedstawiające dawną Oleśnicę zostały wyeksponowane na miejskiej starówce. Archwalne zdjęcia pochodzą z bogatego zbioru Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Docelowo proponowałem, by do ekspozycji zdjęć wykorzystać przenośne terenowe konstrukcje ekspozycyjne, które Urząd Miasta posiada w swoich zasobach. Wykorzystanie terenowych konstrukcji umożliwi lokowanie historycznych fotografii na ulicach, skwerach czy w miejskich parkach, a tym samym stworzenie na terenie miasta swoistego szlaku historycznych zdjęć Oleśnicy, który można będzie opisać w mini przewodniku dla turystów pieszcy czy rowerowch. 

 

Retrospekcja miejskiego krajobrazu 

Termin preznentacji historycznej panoramy Oleśnicy nie jest przypadkowy. W naszym mieście trwa  konferencja naukowa pt. „Czeska historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego”.

Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać tutaj:  www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/5024-konferencja-naukowa-czeska-historia-slaska-ze-szczegolnym-uwzglednieniem-olesnicy  

Serdecznie zapraszam do retro spaceru po miejskim rynku !

 


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter