Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2017-02-27 
Drukuj PDF Wyślij link

Jaki będzie pomnik na Pl. Zwycięstwa ?

Autor: Paweł Bielański  Źródło: http://www.olesnica.pl/ 

 Burmistrz Oleśnicy ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznych dla pomnika, który powstanie na Placu Zwycięstwa.  

 Przedmiotem konkursu jest wybór dwóch najlepszych prac konkursowych koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznych budowy pomnika na Placu Zwycięstwa. Pomnik ma nawiązywać do tradycji, symboliki i historii państwa polskiego.

Obecnie potencjał Placu Zwycięstwa nie jest wystarczająco wykorzystany, biorąc pod uwagę jego wielkość oraz centralną lokalizację w układzie miasta. Plac ma służyć jako miejsce do organizacji czasowych imprez, koncertów, pokazów artystycznych, wystaw, kiermaszów oraz uroczystości państwowych i wojskowych. Wyboru koncepcji zagospodarowania placu dokonano wcześniej w drodze konkursu (pisałem o tym tutaj:bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6795/ruszaja-przygotowania-do-rewaloryzacji-placu-zwyciestwa).

Zdjęcie wizualizacji: Plac Zwycięstwa będzie również miejscem relaksu i odpoczynku

  Pomnik ma stanowić istotny element dla zagospodarowania Placu Zwycięstwa, jednak wg założeń konkursowych nie powinien poprzez swoje gabaryty zdominować układu architektonicznego placu oraz zaburzyć jego funkcjonalności (lokalizacja pomnika w układzie architektonicznym placu na dole artykułu).

  Regulamin konkursu zakłada maksymalny planowany koszt wykonania prac realizowanych na podstawie pracy konkursowej w wysokości 110.000 netto. Przewidywany obszar na posadowienie pomnika wraz z zagospodarowaniem posadzki wynosi 30 m2.

Sąd Konkursowy przyzna dwie pierwsze równorzędne nagrody o najwyższej ilości punktów, z których po zasięgnięciu opinii społecznej wyłoniona zostanie jedna praca konkursowa, stanowiąca podstawę do wykonania projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę pomnika. Autorzy dwóch najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 6 000 zł. 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 maja br. Zatem, czekamy z niecierpliwością na jak najlepsze koncepcję.

Poniżej część wizualizacji wybranej koncepcji urbanistycznej dla Placu Zwycięstwa oraz lokalizację pomnika.

Zdjęcie:  Wizualizacja -  tablica informacyjna z zegarem, w tle fontanna oraz miejsce odpoczynku

Zdjęcie: Widok od ulicy M.Skłodowskiej 

Zdjęcie: Lokalizacje pomnika (czerwona strzałka) w układzie architektonicznym Pl. Zwycięstwa


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter