Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2017-02-27 
Drukuj PDF Wyślij link

Jaki będzie pomnik na Pl. Zwycięstwa ?

Autor: Paweł Bielański  Źródło: http://www.olesnica.pl/ 

 Burmistrz Oleśnicy ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznych dla pomnika, który powstanie na Placu Zwycięstwa.  

 Przedmiotem konkursu jest wybór dwóch najlepszych prac konkursowych koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznych budowy pomnika na Placu Zwycięstwa. Pomnik ma nawiązywać do tradycji, symboliki i historii państwa polskiego.

Obecnie potencjał Placu Zwycięstwa nie jest wystarczająco wykorzystany, biorąc pod uwagę jego wielkość oraz centralną lokalizację w układzie miasta. Plac ma służyć jako miejsce do organizacji czasowych imprez, koncertów, pokazów artystycznych, wystaw, kiermaszów oraz uroczystości państwowych i wojskowych. Wyboru koncepcji zagospodarowania placu dokonano wcześniej w drodze konkursu (pisałem o tym tutaj:bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6795/ruszaja-przygotowania-do-rewaloryzacji-placu-zwyciestwa).

Zdjęcie wizualizacji: Plac Zwycięstwa będzie również miejscem relaksu i odpoczynku

  Pomnik ma stanowić istotny element dla zagospodarowania Placu Zwycięstwa, jednak wg założeń konkursowych nie powinien poprzez swoje gabaryty zdominować układu architektonicznego placu oraz zaburzyć jego funkcjonalności (lokalizacja pomnika w układzie architektonicznym placu na dole artykułu).

  Regulamin konkursu zakłada maksymalny planowany koszt wykonania prac realizowanych na podstawie pracy konkursowej w wysokości 110.000 netto. Przewidywany obszar na posadowienie pomnika wraz z zagospodarowaniem posadzki wynosi 30 m2.

Sąd Konkursowy przyzna dwie pierwsze równorzędne nagrody o najwyższej ilości punktów, z których po zasięgnięciu opinii społecznej wyłoniona zostanie jedna praca konkursowa, stanowiąca podstawę do wykonania projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę pomnika. Autorzy dwóch najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 6 000 zł. 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 maja br. Zatem, czekamy z niecierpliwością na jak najlepsze koncepcję.

Poniżej część wizualizacji wybranej koncepcji urbanistycznej dla Placu Zwycięstwa oraz lokalizację pomnika.

Zdjęcie:  Wizualizacja -  tablica informacyjna z zegarem, w tle fontanna oraz miejsce odpoczynku

Zdjęcie: Widok od ulicy M.Skłodowskiej 

Zdjęcie: Lokalizacje pomnika (czerwona strzałka) w układzie architektonicznym Pl. Zwycięstwa


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter