Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2017-01-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Autor: Paweł Bielański 

 29 grudnia 2016 roku w  sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki przy ul. Reja odbyła się debata społeczna przedstawicieli policji z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach miasta i powiatu. 

 Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Marek Merchut zaprezentował zestawienie statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu. Wg. przedstawionych danych spada liczba zdarzeń drogowych. W 2016 względem roku 2015 zmniejszyła się liczba wypadków o pięć przypadków, liczba rannych osób o cztery oraz liczba ofiar śmiertelnych o cztery. Wzrasta natomiast represyjność w karaniu za wykroczenia dotyczące naruszenia przepisów o zachowaniu się kierujących wobec pieszych. Po prezentacji każdy zainteresowany mieszkaniec miał możliwość czynnego udziału w dyskusji dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym mieście i powiecie.

   Prezentacja statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach powiatu (fot: strona KPP Oleśnica)

Propozycja zmiany w organizacji ruchu 

Podczas dyskusji, w imieniu mieszkańców wskazałem dwa punkty na terenie miasta , które w ocenie wielu kierowców wymagają zmiany organizacji ruchu. Pierwszy z nich to skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i ul. Sudoła. Tuż przed tym skrzyżowaniem bardzo często zaparkowane są pojazdy, gdyż nie obowiązuje na tym odcinku ulicy zakaz zatrzymywania. W konsekwencji w tym fragmencie dostępna szerokość ulicy jest zawężona co stwarza duże niebezpieczeństwo. Jest to jedna z dróg wyjazdu na interwencje karetek pogotowia, zatem przejazd nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Dodatkowo brak zakazu powoduje, iż kierowcy nie zachowują wymaganej odległości 10 m i parkują przy samym skrzyżowaniu ograniczając widoczność pojazdom (w tym karetką pogotowia) wyjeżdżającym z terenu szpitala na ul. Armii Krajowej (zdjęcie tego odcinka ulicy poniżej) . 

Zdjęcie: fragment ul. Armii Krajowej przed skrzyżowaniem z ul. Sudoła. Zaparkowane pojazdy zwężają  szerokość jezdni oraz ograniczają widoczność przy wyjeździe z terenu szpitala.

Drugim miejscem, gdzie w ocenie wielu mieszkańców wskazana jest zmiana organizacji ruchu to ul. Kleeberga przy Szkole Podstawowej nr 6. W tej sprawie złożyłem interpelację (tutaj:bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6819/zmiana-organizacji-ruchu-na-ul-kleeberga), która trafiła do zarządcy drogi tj. Sekcję Dróg Miejskich w Oleśnicy. SDM przyjmuje stanowisko, iż zastosowana obecnie organizacja ruchu jest prawidłowa.

Przedstawiciele Policji zdeklarowali analizę proponowanych zmian organizacji ruchu drogowego we wskazanych miejscach oraz złożenie ewentualnych wniosków do zarządców dróg.

Prewencyjne radary

W trakcje debaty, złożyłem do starosty W. Kocińskiego wniosek o przegląd techniczny radaru z wyświetlaczem prędkość, który jest zainstalowany przy ul. Wojska Polskiego (tuż za skrzyżowaniem z ul. Dobroszycką). Urządzenie nie działa od dobrych kilku lat. Obecnie utrzymanie ulicy Wojska Polskiego oraz infrastruktury towarzyszącej należy do Zarządu Dróg Powiatowych.

 

     Radar z wyświetlaczem prędkości, punktów oraz wysokością mandatu (fot: www.dvs.net.pl)

Ponadto  wnioskowałem do starosty, o rozważenie zakupu radaru z wyświetlaczem prędkości oraz wysokością mandatu (zdjęcie radaru powyżej). Takie urządzenie pomiarowe jest nowością na rynku, doskonale spełnia swoja funkcję prewencyjną. Radar w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo na drogach co zostało udowodnione zmniejszeniem liczby wypadków w miejscach gdzie został zastosowany. Jako potencjalną lokalizację takiego radaru wskazałem ul. Wileńską. Starosta z aprobatą wyraził się o  instalacji takiego urządzenia, jednak zastrzegł, iż o zakupie jak zawsze zadecydują względy finansowe.

Debaty będa cykliczne

Dialog społeczny jako forma komunikacji z mieszkańcami zawsze przynosi pozytywne i wymierne efekty. Przedstawiciele Policji zapowiedzieli, iż podobne debaty będą organizowane cyklicznie. Tematów i problemów do rozwiązania na pewno nie zabraknie. 


Relacje z debaty przedstawione na lokalncyh portalach informacyjnych:

mojaolesnica.pl/19901,jest-bezpieczniej-na-drogach.php

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,5746,Upierdliwosc-policji#.WGqZEVPhDIU

 

 


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter