Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2017-01-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Autor: Paweł Bielański 

 29 grudnia 2016 roku w  sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki przy ul. Reja odbyła się debata społeczna przedstawicieli policji z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach miasta i powiatu. 

 Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Marek Merchut zaprezentował zestawienie statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu. Wg. przedstawionych danych spada liczba zdarzeń drogowych. W 2016 względem roku 2015 zmniejszyła się liczba wypadków o pięć przypadków, liczba rannych osób o cztery oraz liczba ofiar śmiertelnych o cztery. Wzrasta natomiast represyjność w karaniu za wykroczenia dotyczące naruszenia przepisów o zachowaniu się kierujących wobec pieszych. Po prezentacji każdy zainteresowany mieszkaniec miał możliwość czynnego udziału w dyskusji dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym mieście i powiecie.

   Prezentacja statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach powiatu (fot: strona KPP Oleśnica)

Propozycja zmiany w organizacji ruchu 

Podczas dyskusji, w imieniu mieszkańców wskazałem dwa punkty na terenie miasta , które w ocenie wielu kierowców wymagają zmiany organizacji ruchu. Pierwszy z nich to skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i ul. Sudoła. Tuż przed tym skrzyżowaniem bardzo często zaparkowane są pojazdy, gdyż nie obowiązuje na tym odcinku ulicy zakaz zatrzymywania. W konsekwencji w tym fragmencie dostępna szerokość ulicy jest zawężona co stwarza duże niebezpieczeństwo. Jest to jedna z dróg wyjazdu na interwencje karetek pogotowia, zatem przejazd nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Dodatkowo brak zakazu powoduje, iż kierowcy nie zachowują wymaganej odległości 10 m i parkują przy samym skrzyżowaniu ograniczając widoczność pojazdom (w tym karetką pogotowia) wyjeżdżającym z terenu szpitala na ul. Armii Krajowej (zdjęcie tego odcinka ulicy poniżej) . 

Zdjęcie: fragment ul. Armii Krajowej przed skrzyżowaniem z ul. Sudoła. Zaparkowane pojazdy zwężają  szerokość jezdni oraz ograniczają widoczność przy wyjeździe z terenu szpitala.

Drugim miejscem, gdzie w ocenie wielu mieszkańców wskazana jest zmiana organizacji ruchu to ul. Kleeberga przy Szkole Podstawowej nr 6. W tej sprawie złożyłem interpelację (tutaj:bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6819/zmiana-organizacji-ruchu-na-ul-kleeberga), która trafiła do zarządcy drogi tj. Sekcję Dróg Miejskich w Oleśnicy. SDM przyjmuje stanowisko, iż zastosowana obecnie organizacja ruchu jest prawidłowa.

Przedstawiciele Policji zdeklarowali analizę proponowanych zmian organizacji ruchu drogowego we wskazanych miejscach oraz złożenie ewentualnych wniosków do zarządców dróg.

Prewencyjne radary

W trakcje debaty, złożyłem do starosty W. Kocińskiego wniosek o przegląd techniczny radaru z wyświetlaczem prędkość, który jest zainstalowany przy ul. Wojska Polskiego (tuż za skrzyżowaniem z ul. Dobroszycką). Urządzenie nie działa od dobrych kilku lat. Obecnie utrzymanie ulicy Wojska Polskiego oraz infrastruktury towarzyszącej należy do Zarządu Dróg Powiatowych.

 

     Radar z wyświetlaczem prędkości, punktów oraz wysokością mandatu (fot: www.dvs.net.pl)

Ponadto  wnioskowałem do starosty, o rozważenie zakupu radaru z wyświetlaczem prędkości oraz wysokością mandatu (zdjęcie radaru powyżej). Takie urządzenie pomiarowe jest nowością na rynku, doskonale spełnia swoja funkcję prewencyjną. Radar w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo na drogach co zostało udowodnione zmniejszeniem liczby wypadków w miejscach gdzie został zastosowany. Jako potencjalną lokalizację takiego radaru wskazałem ul. Wileńską. Starosta z aprobatą wyraził się o  instalacji takiego urządzenia, jednak zastrzegł, iż o zakupie jak zawsze zadecydują względy finansowe.

Debaty będa cykliczne

Dialog społeczny jako forma komunikacji z mieszkańcami zawsze przynosi pozytywne i wymierne efekty. Przedstawiciele Policji zapowiedzieli, iż podobne debaty będą organizowane cyklicznie. Tematów i problemów do rozwiązania na pewno nie zabraknie. 


Relacje z debaty przedstawione na lokalncyh portalach informacyjnych:

mojaolesnica.pl/19901,jest-bezpieczniej-na-drogach.php

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,5746,Upierdliwosc-policji#.WGqZEVPhDIU

 

 


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter