Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5147
Data: 2017-01-02 
Drukuj PDF Wyślij link

Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Autor: Paweł Bielański 

 29 grudnia 2016 roku w  sali konferencyjnej oleśnickiej biblioteki przy ul. Reja odbyła się debata społeczna przedstawicieli policji z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach miasta i powiatu. 

 Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Marek Merchut zaprezentował zestawienie statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu. Wg. przedstawionych danych spada liczba zdarzeń drogowych. W 2016 względem roku 2015 zmniejszyła się liczba wypadków o pięć przypadków, liczba rannych osób o cztery oraz liczba ofiar śmiertelnych o cztery. Wzrasta natomiast represyjność w karaniu za wykroczenia dotyczące naruszenia przepisów o zachowaniu się kierujących wobec pieszych. Po prezentacji każdy zainteresowany mieszkaniec miał możliwość czynnego udziału w dyskusji dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym mieście i powiecie.

   Prezentacja statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach powiatu (fot: strona KPP Oleśnica)

Propozycja zmiany w organizacji ruchu 

Podczas dyskusji, w imieniu mieszkańców wskazałem dwa punkty na terenie miasta , które w ocenie wielu kierowców wymagają zmiany organizacji ruchu. Pierwszy z nich to skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i ul. Sudoła. Tuż przed tym skrzyżowaniem bardzo często zaparkowane są pojazdy, gdyż nie obowiązuje na tym odcinku ulicy zakaz zatrzymywania. W konsekwencji w tym fragmencie dostępna szerokość ulicy jest zawężona co stwarza duże niebezpieczeństwo. Jest to jedna z dróg wyjazdu na interwencje karetek pogotowia, zatem przejazd nie powinien być w żaden sposób utrudniony. Dodatkowo brak zakazu powoduje, iż kierowcy nie zachowują wymaganej odległości 10 m i parkują przy samym skrzyżowaniu ograniczając widoczność pojazdom (w tym karetką pogotowia) wyjeżdżającym z terenu szpitala na ul. Armii Krajowej (zdjęcie tego odcinka ulicy poniżej) . 

Zdjęcie: fragment ul. Armii Krajowej przed skrzyżowaniem z ul. Sudoła. Zaparkowane pojazdy zwężają  szerokość jezdni oraz ograniczają widoczność przy wyjeździe z terenu szpitala.

Drugim miejscem, gdzie w ocenie wielu mieszkańców wskazana jest zmiana organizacji ruchu to ul. Kleeberga przy Szkole Podstawowej nr 6. W tej sprawie złożyłem interpelację (tutaj:bielanski.e-samorzadowiec.pl/tresc2/wyswietl/6819/zmiana-organizacji-ruchu-na-ul-kleeberga), która trafiła do zarządcy drogi tj. Sekcję Dróg Miejskich w Oleśnicy. SDM przyjmuje stanowisko, iż zastosowana obecnie organizacja ruchu jest prawidłowa.

Przedstawiciele Policji zdeklarowali analizę proponowanych zmian organizacji ruchu drogowego we wskazanych miejscach oraz złożenie ewentualnych wniosków do zarządców dróg.

Prewencyjne radary

W trakcje debaty, złożyłem do starosty W. Kocińskiego wniosek o przegląd techniczny radaru z wyświetlaczem prędkość, który jest zainstalowany przy ul. Wojska Polskiego (tuż za skrzyżowaniem z ul. Dobroszycką). Urządzenie nie działa od dobrych kilku lat. Obecnie utrzymanie ulicy Wojska Polskiego oraz infrastruktury towarzyszącej należy do Zarządu Dróg Powiatowych.

 

     Radar z wyświetlaczem prędkości, punktów oraz wysokością mandatu (fot: www.dvs.net.pl)

Ponadto  wnioskowałem do starosty, o rozważenie zakupu radaru z wyświetlaczem prędkości oraz wysokością mandatu (zdjęcie radaru powyżej). Takie urządzenie pomiarowe jest nowością na rynku, doskonale spełnia swoja funkcję prewencyjną. Radar w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo na drogach co zostało udowodnione zmniejszeniem liczby wypadków w miejscach gdzie został zastosowany. Jako potencjalną lokalizację takiego radaru wskazałem ul. Wileńską. Starosta z aprobatą wyraził się o  instalacji takiego urządzenia, jednak zastrzegł, iż o zakupie jak zawsze zadecydują względy finansowe.

Debaty będa cykliczne

Dialog społeczny jako forma komunikacji z mieszkańcami zawsze przynosi pozytywne i wymierne efekty. Przedstawiciele Policji zapowiedzieli, iż podobne debaty będą organizowane cyklicznie. Tematów i problemów do rozwiązania na pewno nie zabraknie. 


Relacje z debaty przedstawione na lokalncyh portalach informacyjnych:

mojaolesnica.pl/19901,jest-bezpieczniej-na-drogach.php

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,5746,Upierdliwosc-policji#.WGqZEVPhDIU

 

 


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter