Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2016-11-18 
Drukuj PDF Wyślij link

Chodnik wyremontowany... w 75 % ?

Autor: Paweł Bielański  Źródło: własne 

Kolejna inwestycja na osiedlu. Sekcja Dróg Miejskich (SDM) wyremontowała większą cześć chodnika-łącznika ul Sucharskiego z ul. Sikorskiego. Dlaczego tylko więszką część, a nie całość ? 

 

W ubiegłym tygodniu zakończono remont około stu metrowego odcinka chodnika - łącznika wzdłuż ogrodzenia SP nr 6. "Stary" chodnik powstał jeszcze w latach 80 tych, był już mocno popękany i zniszczony. Remont polegał na zerwaniu starej betonowej nawierzchni, położeniu podbudowy i ułożenie kostki brukowej wraz z obrzeżami. Wg informacji podanych SDM koszt remontu wyniósł około 50 tys. złotych.

 Zdjęcie - Wyremontowana cześć chodnika - pozostało 30 m

Oczywiście mieszkańcy wyrażają zadowolenie z inwestycji, jednocześnie  z niemałym zdziwieniem pytają dlaczego chodnika nie wyremontowano w całości: "- Wygląda jakby komuś zabrakło materiału albo funduszy ? " - tak komentują sytuację.

Sekcja Dróg Miejskich w odpowiedzi na skierowane zapytanie wyjaśniła, iż pozostały fragment chodnika przebiega przez grunty należące do spółdzielni mieszkaniowej "Zacisze", a SDM zgodnie z obowiązującym prawem może prowadzać inwestycje tylko na gruntach należących do gminy miasta Oleśnicy.

Co zatem z pozostałym około 30 metrowym, zniszczonym, fragmentem chodnika ? Z tym pytaniem skierowałem się do prezesa spółdzielni "Zacisze". W odpowiedzi prezes Świtoń zapewnił, iż wkrótce brakujący odcinek chodnika również będzie wyremontowany. Jeżeli pozwolą warunki pogodowe, brakujący fragment będzie wyremontowant jeszcze w tym roku.

Zdjęcie: Remont SDM prowadziła tylko na odcinku chodnika w granicach miejskiej działki 

Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego SM Zacisze nie zabiega o porozumienie z SDM, tak aby miejska jednostka wykonała zastępczo remont na terenie spółdzielni ? Takie rozwiązanie wydaje się uzasadnione i racjonalne - przecież ciężki sprzęt był już "rozłożony"na tym terenie, a materiał budowlany przywieziony. Kwestia rozliczeń i re-fakturowania kosztów -proste. Jednak nie jest praktykowane. W mojej ocenie to dziwna sytuacja.

Po remoncie chodnika część mieszkańców zgłosiła problem błota, które pojawiło się wzdłuż wyremontowanego chodnika. Teren zieleni wzdłuż chodnika po remoncie nie był zabezpieczony np. taśmami i wygląda obecnie jakby wcale nie był wyrównywany. O wyjaśnienie tej sytuacji zwróciłem się ponownie od Sekcji Dróg Miejskich, w odpowiedzi dyrekcja SDM przesłała taką wiadomość: - "Informuję, że roboty zostały zakończone, teren zielony został wyrównany poprzez rozplantowanie warstwy humusu i dosianie trawy. Jak Pan słusznie zauważył ostatnie tygodnie nie służyły wykonywaniu tego rodzaju prac, obfite opady deszczu spowodowały nasączenie terenu, a mieszkańcy m.in. wyprowadzający swoich pupilów na spacer jakby nie zdawali sobie z tego sprawy, chodzili po świeżo wykonanym trawniku, zapadając się czasami w gruncie "po kostki". Do tego niektórzy parkują swoje samochody na pasach zieleni, w tym na dopiero co założonym trawniku. Z doświadczenia wiem, że wygradzanie taśmą nie wiele pomaga, dlatego w okresie wiosennym, jeżeli będzie taka konieczność, poprawimy ewentualne nierówności ".

Cóż, wygląda na to, że zima jeszcze nie nastała, a już aktualne stało się hasło "byle do wiosny"...

Zdjęcie: Niektórym mieszkańcom osiedla ten widok przypomniał słynne serbinowskie błoto


SPOTKANIE Z ZARZĄDEM SM "ZACISZE" 

Tereny od tzw. górki do jednostki Straży Pożarnej są własnością SM Zacisze (z wyłączeniem wspomnianego fragmentu chodnika - łącznika, który należy do miasta). Temat planów zagospodarowanie dla tego terenu będzie poruszany na spotkaniu z mieszkańcami, które zaplanowane jest 9 grudnia br. o godz. 17.00 w bibliotece "Pod Pegazem" w SP nr 6.  Na spotkaniu będą przedstawiane plany inwestycyjne "Zacisza" na osiedlu. Już teraz serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału w tym spotkaniu.


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter