Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5147
Data: 2016-11-05 
Drukuj PDF Wyślij link

Ruszają przygotowania do rewaloryzacji Placu Zwycięstwa.

Autor: Paweł Bielański  Źródło: http://idumolesnica.bip.gov.pl 

Urząd Miasta ogłosił otwarty konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej rewaloryzacji Placu  Zwycięstwa w Oleśnicy. W założeniu plac ma być miejscem spotkań sztuki i publiczności, miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, a także miejscem codziennego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Oleśnicy.

Przewidywana powierzchnia terenu do rewitalizacji wynosi aż 13250 m2. Rozstrzygnięcie konkursu jeszcze w tym roku.

" (...) Obecnie plac jest obszarem zaniedbanym przestrzennie i funkcjonalnie. Potencjał Placu Zwycięstwa nie jest wykorzystany biorąc pod uwagę jego wielkość, centralną lokalizację w układzie miasta , bezpośrednią bliskość Starówki i terenów zielonych. Teren pełni rolę krzyżujących się, nieuporządkowanych ciągów pieszych biegnących po przekątnych terenu. Stan nawierzchni jest niezadawalający. Wykorzystywany jest okazjonalnie do organizacji czasowych imprez: koncertów, pokazów, wydarzeń artystycznych, uroczystości wojskowych, wystaw oraz kiermaszów.

Jako miejska przestrzeń publiczna wymaga zarówno rewitalizacji, jak i szeroko pojętej adaptacji do współczesnych potrzeb. Plac może być w przyszłości miejscem spotkań sztuki i publiczności, miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, ale także miejscem codziennego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Oleśnicy."  - opis z  Regulaminu konkursu.  

Poniżej mapa sytuacyjna:

Założenia funkcjonalno - użytkowe dla koncepcji urbanistycznej:

- koncepcja zagospodarowania przestrzeni  powinna organizować przestrzeń publiczną nadając jej charakter wielofunkcyjnego, otwartego placu miejskiego;

- kompozycja powinna uwzględnić wyeksponowanie istotnego elementu krajobrazowego w postaci pomnika, którego projekt objęty będzie oddzielnym konkursem ( ulokowanie pomnika zaznaczono niebieskim kołem na planie)

-  można przewidzieć miejsca na lokalizację współczesnych elementów przestrzennych symbolizujących Oleśnicę, jak np. figurka „OLA”;

-  należy uwzględnić przebudowę - rewaloryzację istniejącej fontanny w jej dotychczasowym miejscu;

-  należy przeprojektować istniejącą tablice informacyjną nadając jej bardziej współczesny, multimedialny charakter z uwzględnieniem zegara;

- należy dążyć do zachowania maksymalnej liczby drzew istniejących na terenie objętym opracowaniem oraz zachować „wolną” centralną część placu oraz miejsce na czasową lokalizację sceny;

Ponadto założenia koncepcyjne zakładają rewitalizację terenów zieleni, montaż elementów małej architektury m.in. altan, pergoli, ławek oraz ulokowanie miejsc do gry i zabaw plenerowych tak jak np. szachy, minigolf, ścianki do graffiti dla dzieci itp.

Przewiduje się również likwidację obecnych masztów flagowych, miejsce przed masztami w założeniu ma być przeznaczone na ulokowanie sceny. 

Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody pieniężne - za 1 miejsce - 8 tys. zł. Termin roztrzygnięcia konkursu zaplanowano na 19 grudnia 2016 r. 

Czekamy zatem na orginalne i  funkcjonalne rozwiązania !


Link ogłoszenia o konkursie: idumolesnica.bip.gov.pl/articles/view/68575/otwarty-studialny-konkurs-na-opracowanie-koncepcji-architektoniczno-urbanistycznej-rewaloryzacji-pl-zwyciestwa-w-olesnicy.html/year:2016/month:11/day:04

 

 


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter