Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2016-10-09 
Drukuj PDF Wyślij link

Przy ul. Wojska Polskiego nie powstaną kolejne bloki

Autor: Paweł Bielański 

 Mieszkańcy Serbinowa z ul. Wojska Polskiego i Sikorskiego mogą odetchnąć. Burmistrz miasta Michał Kołaciński po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi zdecydował o wycofaniu działki z przetargu. Ponadto nastąpi zmiana przeznaczenia zasad zagospodarowania tego terenu.

List z  prośbą interwencję w tej sprawie otrzymałem od mieszkańców z ul. Wojska Polskiego i ul. Sikorskiego 24 września 2016 roku. O apelu mieszkańców do radnch informowały również lokalne media:  mojaolesnica.pl/18917,sprzeciw-dla-sprzedazy-dzialki.php.

Sprawa wkrótce nabrała rozpędu, a w konsekwencji 28 września Szkole Podstawowej nr 6 odbyło się posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego i Urządzeń Komunalnych, na którym dodatkowo omawiano problem w/w nieruchomości. Choć nie jestem członkiem Komisji Ładu udział w spotkaniu uznałem za obowiązkowy. Po raz kolejny okazało się, iż taka forma konsultacji z mieszkańcami daje najlepsze efekty. Spotkanie było celowe i uzasadnione, bo dzięki nim radni nabrali przekonania o słuszności decyzji wycofania działki ze sprzedaży. Komisja jednogłośnie podjęła wniosek, aby burmistrz miasta jeszcze raz przeanalizował możliwość wycofania działki z procedury przetargowej.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się na  posiedzenie Komisj Ładu w SP nr 6. 

Na wniosek Komisji Ładu Przestrzennego i Urządzeń Komunalnych 3 października 2016 r. odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta oraz radnych z delegacją mieszkańców "Serbinowa". Spotkanie miało na celu przeprowadzenie ostatecznych konsultacji z mieszkańcami w sprawie sprzedaży kolejnej działki przy ul. Wojska Polskiego pod zabudowę wielorodzinną. Burmistrz Kołaciński na wniosek mieszkańców Serbinowa oraz radnych wycofał działkę z procedury przetargowej, odstępując tym samym od zamiaru sprzedaży działkę pod zabudowę wielorodzinną.

Spotkanie w ratuszu  z burmistrzem Kołacińskim i mieszkańcami. Burmistrz omawiał koncepcję urbanistyczna dla fragmentu ul. Wojska Polskiego. 

Decyzja z pewnością nie była łatwa dla burmistrza miasta, lecz przesądziły argumenty - brak dostatecznej ilości miejsc prarkingowych, możliwe utrudnienia w komunikacji oraz likwidacja pasa zieleni, a co za tym idzie znaczące pogorszenie warunków życia na osiedlu w tym rejonie.

Niestety blok mieszkalny na sąsiedniej działce jest na końcowym etapie realizacji, pozostanie prawdopodobnie jako jedyny na tym terenie. Już dziś widać, jak rażąco zakłóca estetykę przestrzeni architektonicznej w tym miejscu. Koncepcja urbanistyczna dla dalszej zabudowy na tym odcinku ul. Wojska Polskiego powstała w 2010 roku. Plany zakładały budowę 6 bloków (!) wielorodzinnych w funkcją usługową (koncepcja urbanistyczną przedstawiono na poniższych zdjęciach). Trzeba przyznać mocno nietrafiona wizja, m.in. nie przewidziano rozwiązania dla głównej bolączki Serbinowa czyli problemów z miejscami parkingowymi. Niestety ówcześni włodarze miasta zaniechali poddania tej koncepcji pod konsultacje społeczne z mieszkańcami osiedla. Praktycznie nikt z mieszkańców Serbinowa nie wiedział o planowanej zabudowie tego terenu. Duży błąd, bo może wówczas udało by się znaleźć optymalny kompromis, a teren zdecydowanie rozsądniej zagospodarować. Teraz zostajemy z 1 blokiem, który choć wpisuje się w zasadę urbanistyczną tzw. dobrego sąsiedztwa, takim sąsiedztwem z pewnością nie będzie. Pozostaje żałować, że w 2010 roku włodarzom miasta zabrakło dobrej woli do konsultacji i mówiąc wprost wyobraźni. Chyba wszyscy widzimy, że ta koncepcja nie miała szans na realizacje.

Zdjęcia koncepcji urbanistycznej dla fragmentu ul. Wojska Polskiego. Koncepcja powstała w 2010 roku , nie była znana szerzej mieszkańcom osiedla, na szczęście nie będzie realizowana.

 

Oficjalną decyzję o wycofaniu działki z przetargu  burmistrz ogłosił nazajutrz po spotkaniu tj. 4 października:

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/4726-ogloszenie-burmistrza-olesnicy-o-odwolaniu-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter