Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2016-10-03 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz wycofał działkę z przetargu.

Autor: Paweł Bielański 

Mieszkańcy ul. Wojska Polskiego mogą odetchnąć !  Burmistrz Michał Kołaciński po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi zdecydował o wycofaniu działki z przetargu. 

Dziś na wniosek Komisji Ładu Przestrzennego i  Urządzeń Komunalnych odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta oraz radnych z delegacją mieszkańców "Serbinowa".  Spotkanie miało na celu przeprowadzenie ostatecznych konsultacji z mieszkańcami w sprawie sprzedaży kolejnej działki przy ul. Wojska Polskiego pod zabudowę wielorodzinną.  Burmistrz Kołaciński na wniosek mieszkańców Serbinowa oraz radnych wycofał działkę z procedury przetargowej,  odstępując tym samym od zamiaru sprzedaży działkę pod zabudowę wielorodzinną. 

 Burmistrz omawiał koncepcję urbanistyczną dla ul. Wojska Polskiego . 

Przedstawiciele mieszkańców "Serbinowa" nie kryli zadowolenia z podjętej przez burmistrza decyzji. Decyzja z pewnością nie była łatwa, lecz przesądziły argumenty - brak dostatecznej ilości miejsc prarkingowych, możliwe utrudnienia w komunikacji oraz likwidacja pasa zieleni, a co za tym idzie znaczące pogorszenie warunków życia na osiedlu w tym rejonie.

Niestety blok mieszkalny na sąsiedniej działce jest na końcowym etapie realizacji, pozostanie prawdopodobnie jako jedyny na tym terenie. Już dziś widać, jak rażąco zakłóca estetykę przestrzeni architektonicznej w tym miejscu. Koncepcja urbanistyczna dla dalszej zabudowy na tym odcinku ul. Wojska Polskiego powstała w 2010 roku. Plany zakładały budowę 6 bloków (!) wielorodzinnych w funkcją usługową (koncepcja urbanistyczną przedstawiono na poniższych zdjęciach). Trzeba przyznać mocno nietrafiona wizja, m.in. nie przewidziano rozwiązania dla głównej bolączki Serbinowa czyli problemów z miejscami parkingowymi. Niestety ówcześni włodarze miasta zaniechali poddania tej koncepcji pod konsultacje społeczne z mieszkańcami osiedla. Praktycznie nikt z mieszkańców Serbinowa nie wiedział o planowanej zabudowie tego terenu. Duży błąd, bo może wówczas udało by się znaleźć optymalny kompromis, a teren zdecydowanie rozsądniej zagospodarować. Teraz zostajemy z 1 blokiem, który choć wpisuje się w zasadę urbanistyczną tzw. dobrego sąsiedztwa, takim sąsiedztwem z pewnością nie będzie. Pozostaje żałować, że w 2010 roku włodarzom miasta zabrakło dobrej woli do konsultacji i mówiąc wprost wyobraźni. Chyba wszyscy widzimy, że ta koncepcja nie miała szans na realizacje. 

Poniżej zdjęcia koncepcji urbanistycznej z 2010 r dla fragmentu ul. Wojska Polskiego .

Niejako przy okazji warto zwrócić uwagę na żółte znaki zapytania, które celowo umieściłem na zdjęciach. Widać w/g przyjętej koncepcji miał być tam pusty plac, wolna przestrzeń. Jak wiemy osiedle Milenium przy ul. Wojska Polskiego wygląda obecnie zupełnie inaczej, w miejscu znaku zapytania wybudowano bloki, a dalej powstają kolejne budnki. Teren ten jest własnością dewelopera. Kto zmienił tą koncepcję ? 

 AKTUALIZACJA: Ukazała się oficjalne informacja o odwołaniu przetargu: 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/4726-ogloszenie-burmistrza-olesnicy-o-odwolaniu-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci

 


KomentarzeKacper
2020-05-25 08:05:27
Moim zdaniem powinny powstać te bloki, 1. trawa koszona jest w tym miejscu od święta 2. gdyby powstały bloki musiałaby powstać dookoła nich zieleń którą zrobiłby deweloper 3. jedynie mieszkańcom serbinowa potrzebny jest ten kawałek terenu aby mogły się tam wypróżniać ich pupilki 4. szkoda ze w ten temat zaangażowane są osoby które nie mieszkają na serbinowie a na obrzeżach miasta albo i nawet 300 km od opisywanej lokalizacji :)
Paweł Bielański
2016-10-04 21:33:43
Na szczęście koncepcja przechodzi do lamusa.
Andrzej
2016-10-04 09:45:33
Dobra decyzja o wycofaniu działki. A koncepcja z sześcioma blokami to jakiś kosmos.

Aktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter