Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 104
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5142
Data: 2016-10-03 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz wycofał działkę z przetargu.

Autor: Paweł Bielański 

Mieszkańcy ul. Wojska Polskiego mogą odetchnąć !  Burmistrz Michał Kołaciński po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi zdecydował o wycofaniu działki z przetargu. 

Dziś na wniosek Komisji Ładu Przestrzennego i  Urządzeń Komunalnych odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta oraz radnych z delegacją mieszkańców "Serbinowa".  Spotkanie miało na celu przeprowadzenie ostatecznych konsultacji z mieszkańcami w sprawie sprzedaży kolejnej działki przy ul. Wojska Polskiego pod zabudowę wielorodzinną.  Burmistrz Kołaciński na wniosek mieszkańców Serbinowa oraz radnych wycofał działkę z procedury przetargowej,  odstępując tym samym od zamiaru sprzedaży działkę pod zabudowę wielorodzinną. 

 Burmistrz omawiał koncepcję urbanistyczną dla ul. Wojska Polskiego . 

Przedstawiciele mieszkańców "Serbinowa" nie kryli zadowolenia z podjętej przez burmistrza decyzji. Decyzja z pewnością nie była łatwa, lecz przesądziły argumenty - brak dostatecznej ilości miejsc prarkingowych, możliwe utrudnienia w komunikacji oraz likwidacja pasa zieleni, a co za tym idzie znaczące pogorszenie warunków życia na osiedlu w tym rejonie.

Niestety blok mieszkalny na sąsiedniej działce jest na końcowym etapie realizacji, pozostanie prawdopodobnie jako jedyny na tym terenie. Już dziś widać, jak rażąco zakłóca estetykę przestrzeni architektonicznej w tym miejscu. Koncepcja urbanistyczna dla dalszej zabudowy na tym odcinku ul. Wojska Polskiego powstała w 2010 roku. Plany zakładały budowę 6 bloków (!) wielorodzinnych w funkcją usługową (koncepcja urbanistyczną przedstawiono na poniższych zdjęciach). Trzeba przyznać mocno nietrafiona wizja, m.in. nie przewidziano rozwiązania dla głównej bolączki Serbinowa czyli problemów z miejscami parkingowymi. Niestety ówcześni włodarze miasta zaniechali poddania tej koncepcji pod konsultacje społeczne z mieszkańcami osiedla. Praktycznie nikt z mieszkańców Serbinowa nie wiedział o planowanej zabudowie tego terenu. Duży błąd, bo może wówczas udało by się znaleźć optymalny kompromis, a teren zdecydowanie rozsądniej zagospodarować. Teraz zostajemy z 1 blokiem, który choć wpisuje się w zasadę urbanistyczną tzw. dobrego sąsiedztwa, takim sąsiedztwem z pewnością nie będzie. Pozostaje żałować, że w 2010 roku włodarzom miasta zabrakło dobrej woli do konsultacji i mówiąc wprost wyobraźni. Chyba wszyscy widzimy, że ta koncepcja nie miała szans na realizacje. 

Poniżej zdjęcia koncepcji urbanistycznej z 2010 r dla fragmentu ul. Wojska Polskiego .

Niejako przy okazji warto zwrócić uwagę na żółte znaki zapytania, które celowo umieściłem na zdjęciach. Widać w/g przyjętej koncepcji miał być tam pusty plac, wolna przestrzeń. Jak wiemy osiedle Milenium przy ul. Wojska Polskiego wygląda obecnie zupełnie inaczej, w miejscu znaku zapytania wybudowano bloki, a dalej powstają kolejne budnki. Teren ten jest własnością dewelopera. Kto zmienił tą koncepcję ? 

 AKTUALIZACJA: Ukazała się oficjalne informacja o odwołaniu przetargu: 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/4726-ogloszenie-burmistrza-olesnicy-o-odwolaniu-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci

 


KomentarzePaweł Bielański
2016-10-04 21:33:43
Na szczęście koncepcja przechodzi do lamusa.
Andrzej
2016-10-04 09:45:33
Dobra decyzja o wycofaniu działki. A koncepcja z sześcioma blokami to jakiś kosmos.

Aktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter