Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 5
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4565
Data: 2016-10-03 
Drukuj PDF Wyślij link

Burmistrz wycofał działkę z przetargu.

Autor: Paweł Bielański 

Mieszkańcy ul. Wojska Polskiego mogą odetchnąć !  Burmistrz Michał Kołaciński po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi zdecydował o wycofaniu działki z przetargu. 

Dziś na wniosek Komisji Ładu Przestrzennego i  Urządzeń Komunalnych odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta oraz radnych z delegacją mieszkańców "Serbinowa".  Spotkanie miało na celu przeprowadzenie ostatecznych konsultacji z mieszkańcami w sprawie sprzedaży kolejnej działki przy ul. Wojska Polskiego pod zabudowę wielorodzinną.  Burmistrz Kołaciński na wniosek mieszkańców Serbinowa oraz radnych wycofał działkę z procedury przetargowej,  odstępując tym samym od zamiaru sprzedaży działkę pod zabudowę wielorodzinną. 

 Burmistrz omawiał koncepcję urbanistyczną dla ul. Wojska Polskiego . 

Przedstawiciele mieszkańców "Serbinowa" nie kryli zadowolenia z podjętej przez burmistrza decyzji. Decyzja z pewnością nie była łatwa, lecz przesądziły argumenty - brak dostatecznej ilości miejsc prarkingowych, możliwe utrudnienia w komunikacji oraz likwidacja pasa zieleni, a co za tym idzie znaczące pogorszenie warunków życia na osiedlu w tym rejonie.

Niestety blok mieszkalny na sąsiedniej działce jest na końcowym etapie realizacji, pozostanie prawdopodobnie jako jedyny na tym terenie. Już dziś widać, jak rażąco zakłóca estetykę przestrzeni architektonicznej w tym miejscu. Koncepcja urbanistyczna dla dalszej zabudowy na tym odcinku ul. Wojska Polskiego powstała w 2010 roku. Plany zakładały budowę 6 bloków (!) wielorodzinnych w funkcją usługową (koncepcja urbanistyczną przedstawiono na poniższych zdjęciach). Trzeba przyznać mocno nietrafiona wizja, m.in. nie przewidziano rozwiązania dla głównej bolączki Serbinowa czyli problemów z miejscami parkingowymi. Niestety ówcześni włodarze miasta zaniechali poddania tej koncepcji pod konsultacje społeczne z mieszkańcami osiedla. Praktycznie nikt z mieszkańców Serbinowa nie wiedział o planowanej zabudowie tego terenu. Duży błąd, bo może wówczas udało by się znaleźć optymalny kompromis, a teren zdecydowanie rozsądniej zagospodarować. Teraz zostajemy z 1 blokiem, który choć wpisuje się w zasadę urbanistyczną tzw. dobrego sąsiedztwa, takim sąsiedztwem z pewnością nie będzie. Pozostaje żałować, że w 2010 roku włodarzom miasta zabrakło dobrej woli do konsultacji i mówiąc wprost wyobraźni. Chyba wszyscy widzimy, że ta koncepcja nie miała szans na realizacje. 

Poniżej zdjęcia koncepcji urbanistycznej z 2010 r dla fragmentu ul. Wojska Polskiego .

Niejako przy okazji warto zwrócić uwagę na żółte znaki zapytania, które celowo umieściłem na zdjęciach. Widać w/g przyjętej koncepcji miał być tam pusty plac, wolna przestrzeń. Jak wiemy osiedle Milenium przy ul. Wojska Polskiego wygląda obecnie zupełnie inaczej, w miejscu znaku zapytania wybudowano bloki, a dalej powstają kolejne budnki. Teren ten jest własnością dewelopera. Kto zmienił tą koncepcję ? 

 AKTUALIZACJA: Ukazała się oficjalne informacja o odwołaniu przetargu: 

www.olesnica.pl/sm/wydarzenia/4726-ogloszenie-burmistrza-olesnicy-o-odwolaniu-przetargu-na-sprzedaz-nieruchomosci

 


KomentarzeKacper
2020-05-25 08:05:27
Moim zdaniem powinny powstać te bloki, 1. trawa koszona jest w tym miejscu od święta 2. gdyby powstały bloki musiałaby powstać dookoła nich zieleń którą zrobiłby deweloper 3. jedynie mieszkańcom serbinowa potrzebny jest ten kawałek terenu aby mogły się tam wypróżniać ich pupilki 4. szkoda ze w ten temat zaangażowane są osoby które nie mieszkają na serbinowie a na obrzeżach miasta albo i nawet 300 km od opisywanej lokalizacji :)
Paweł Bielański
2016-10-04 21:33:43
Na szczęście koncepcja przechodzi do lamusa.
Andrzej
2016-10-04 09:45:33
Dobra decyzja o wycofaniu działki. A koncepcja z sześcioma blokami to jakiś kosmos.

Aktualności

Głos w debacie o stanie Oleśnicy

Na ostatniej sesji Rady Miasta w oparciu o raport za 2019 roku odbyła się debata o stanie Gminy Miasta Oleśnicy. W Państwa imieniu aktywnie uczestniczyłem w dyskusji o naszym mieście. Wyraziłem pozytywną ocenę dla wykonanych inwestycji,  ale też krytycznie oceniłem wydatki na rozrastającą się administrację magistratu, wydatki na propagandę oraz zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo publiczne oraz ochronę powietrza. 

czytaj więcej...
W pasie zieleni miał powstać 3 kondygnacyjny blok wielorodzinny

Burmistrz Jan Bronś  po głośnym sprzeciwie mieszkańców Serbinowa stwierdził, że to Urząd Miasta wystąpił o warunki zabudowy dla budynku wielorodzinnego na działce 3/77 przy ulicy Wojska Polskiego. Dokumenty do których dotarłem świadczą jednoznacznie, że wniosek złożył i podpisał własnoręcznie sam Jan Bronś.

czytaj więcej...
BETONOZA ZATRZYMANA

Tygodnik "Panorama Oleśnicka" szeroko opisuje nasz sprzeciw przeciwko zabudowie skrawka zieleni przy Wojska Polskiego. 

czytaj więcej...
NIE POZWOLIMY NA BUDOWĘ BLOKÓW!

Na budowę bloków na pasach zieleni wzdłuż ulicy Wojska Polskiego nr 18 mieszkańcy kategoryczne się nie zgadzają! Niestety, koszmar koncepcji budowy 6 bloków powrócił wraz z Janem Bronsiem.

czytaj więcej...
Decyzyjny letarg ze szkodą dla miasta

Od początku wybuchu pandemii Rada Miasta Oleśnicy zwołana została zaledwie jeden raz. W sytuacji kryzysowej rada powinna "żyć" problemami miasta i jego mieszkańców, a w razie potrzeby podejmować szybkie i skuteczne działania. Zamiast aktywność mamy stan decyzyjnego letargu.

czytaj więcej...
Zaledwie 100 tys. na bezpośrednią walkę z COVID-19

2 kwietnia br. interpelowałem do burmistrza o interwencyjny zakup respiratorów oraz odzieży ochrony osobistej dla lokalnych służb medycznych i ratowniczych. Pytałem również jaką kwotę miasto Oleśnica wydało na bezpośrednią walkę z koronawirusem.

czytaj więcej...

Newsletter