Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 104
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5142
Data: 2016-09-15 
Drukuj PDF Wyślij link

Szlakiem historycznych zdjęć

Autor: Paweł Bielański 

Zdjęcia dawnej Oleśnicy podkreślą historyczne dziedzictwo miasta.

Oleśnica ma bardzo bogatą i ciekawą historię, która stanowi dla wszystkich oleśniczan powód do dumy. Jednak w ocenie wielu mieszkańców, jak również turystów odwiedzających nasze miasto, przestrzeń miejska jest stosunkowo uboga w ekspozycje i prezentacje historyczne, które podkreślałyby wyjątkowy krajobraz naszego miasta i jego historyczne dziedzictwo.

 Postanowiłem wyjść z inicjatywą wzbogacenia przestrzeni miejskiej  ekspozycjami prezentującymi historyczne zdjęcia naszego miasta. Fotografie przedstawiające Oleśnicę z dawnych lat, cieszą się duża popularnością, są pozytywnie odbierane m.in. na portalach społecznościowych (np. bogatą kolekcję cyklicznie przedstawia Oleśnicki Dom Spotkań z Historią). Również redakcje lokalnych tygodników dość często przedstawiają swoim czytelnikom fotografie Oleśnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Po prostu lubimy wspominać, odkrywając w ten historię naszego miasta. 

                                              Oleśnica - Rynek-1932 rok                                    źródło:fotopolska.eu

Ulokowanie historycznych zdjęć Oleśnicy na ulicach, skwerach czy w miejskich parkach  stworzy możliwość porównania obecnego wyglądu danego fragmentu miasta  z jego panoramą  z przed kilkudziesięciu lat.  W ten prosty sposób spacerowicze, turyści będą mogli  dokonać swoistej retrospekcji miejskiego krajobrazu. Miejsca z tablicami będą mogły służyć również przewodnikom miejskim, którzy opowiadają wycieczkowiczą bogatą historię Oleśnicy.

  Pomysł został  zaakceptowany przez burmistrza miasta, również dyrekcja Biblioteki i Forum Kultury pozytywnie ocenia taką inicjatywę. Forma i treść prezentowanych zdjęć będzie podlegała konsultacjom ze środowiskiem lokalnych pasjonatów historii. Do prezentacji będą wykorzystane instalacje, które Urząd Miasta posiada w swoich zasobach. Wdrożenie projektu będzie przebiegać etapami, jeżeli odbiór spółeczny będzie pozytywny, tablice na stałe wpiszą się w krajobraz naszego miasta. 

 


Odpowiedź Burmistrza Oleśnicy na złożony wniosek: 


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter