Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 21
Łączna liczba odwiedzin od początku: 4523
Data: 2016-04-17 
Drukuj PDF Wyślij link

Komisja doraźna ds. Statutu Miasta Oleśnicy

 Jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zostałem powołany do prac w komisji ds. Statutu Miasta Oleśnicy.

Prace doraźnie powołanej komisji ruszyły 14 kwietnia br., według założonego planu nowy Statut Miasta Oleśnicy ma być przedstawiony na majowej sesji Rady Miasta. Pracy jest naprawdę sporo, ale byłoby to symboliczne, gdyby udało się przyjąć Radzie Miasta nowy statut w maju i z okazji święta miasta podarować mieszkańcom kolejne możliwości podejmowania działań w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Główne zmiany wprowadzane do statutu miasta to możliwość powoływania jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych). W wersji "roboczej" zakłada się zostaną wyodrębnione 4 okręgi miasta (Serbinów, Rataje, Lucień, Oleśnica Centrum). W każdym do życia powołana zostanie odrębna rada osiedla składająca się z co najmniej z 10-15 osób. To oni będą reprezentować interesy swojej dzielnicy w ratuszu, współpracować z radnymi i władzami miasta. Rady Osiedlowe na swoją statutową działalność będą miały do dyspozycji określony budżet.

Innym novum w Statucie Miasta będzie wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. To kolejne narzędzie dla mieszkańców Oleśnicy ( obok budżetu obywatelskiego) dzięki, któremu będą mieli możliwość realnego wpływu na kierunki rozwoju naszego miasta.

Kolejne posiedzenie Komisji ds. Statutu Miasta zaplanowano jeszcze w kwietniu. 

Poniżej fragment projektu uchwały statutowej dot. jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych )


KomentarzeAktualności

Sprawa organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni

  Po wizycie w ogrzewalni, którą odbyłem z radną Beatą Krzesińską (3 listopada br), czekaliśmy na działania osób odpowiedzialnych za właściwą organizacje zadania tj. burmistrza i dyrektora MOPS. Niestety żadnych komunikatów poza lakonicznym oświadczeniem dyrektora MOPS nie usłyszeliśmy.

czytaj więcej...
Walka o prawa radnych przed Sądem Administracyjnym

 O interwencję i pomoc zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Rzemieślniczej, którzy wnieśli sprzeciw do burmistrza Oleśnicy, w odpowiedzi na rozpoczętą przez Urząd Miasta procedurę wydania warunków zabudowy dla bloku wielorodzinnego na działce przy ulicy Wojska Polskiego bezpośrednio sąsiadującej z ich budynkiem. Niestety burmistrz Jan Bronś odmawia mi wydania urzędowych pism w tej sprawie. O pozyskanie materiałów będę walczył przed Sądem

czytaj więcej...
Miejska ogrzewalnia i łaźnia nie spełnia wymogów - interwencja radnych

Organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni to jedno z zadań własnych gminy. W Oleśnicy za zadania z zakresu pomocy społecznej odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - jednostka organizacyjna miasta podległa burmistrzowi. Jako radni odwiedziliśmy miejską ogrzewalnię, gdzie przebywają bezdomni z naszego miasta.  Nie mogliśmy uwierzyć w to co zobaczyliśmy na miejscu.

czytaj więcej...
APEL o wsparcie dla PCK

 Trwa batalia o siedzibę Oddziału Rejonowego PCK Oleśnica przy ulicy Wojska Polskiego 13. Niezrozumiała i irracjonalna decyzja burmistrza Oleśnicy spowodowała, że najstarsza humanitarna organizacja w Polsce boryka się z sztucznie wywołany problemem lokalowym.

czytaj więcej...
Burmistrz obwieścił sukces. A co na to mieszkańcy?

 W piątek 16 października br. w Urzędzie Miasta odbyło się ponadplanowe posiedzenie komisji budżetu i infrastruktury. Specjalne obrady komisji to skutek sprzeciwu mieszkańców Serbinowa, którzy wnieśli do Rady Miasta petycję w której domagali się zmiany przebiegu układu dróg wokół planowanej budowy 5 bloków wielorodzinnych przy ulicy Kopernika.

czytaj więcej...
Presja ma sens!

 Burmistrz Jan Bronś kolejny raz musi korygować podjęte decyzje. Wspólnym działaniem można osiągnąć naprawdę wiele.Tak było rówienież tym razem. A w tle aroganckie zachowanie radnego klubu Jana Bronsia. 

czytaj więcej...

Newsletter