Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2016-04-17 
Drukuj PDF Wyślij link

Komisja doraźna ds. Statutu Miasta Oleśnicy

 Jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zostałem powołany do prac w komisji ds. Statutu Miasta Oleśnicy.

Prace doraźnie powołanej komisji ruszyły 14 kwietnia br., według założonego planu nowy Statut Miasta Oleśnicy ma być przedstawiony na majowej sesji Rady Miasta. Pracy jest naprawdę sporo, ale byłoby to symboliczne, gdyby udało się przyjąć Radzie Miasta nowy statut w maju i z okazji święta miasta podarować mieszkańcom kolejne możliwości podejmowania działań w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Główne zmiany wprowadzane do statutu miasta to możliwość powoływania jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych). W wersji "roboczej" zakłada się zostaną wyodrębnione 4 okręgi miasta (Serbinów, Rataje, Lucień, Oleśnica Centrum). W każdym do życia powołana zostanie odrębna rada osiedla składająca się z co najmniej z 10-15 osób. To oni będą reprezentować interesy swojej dzielnicy w ratuszu, współpracować z radnymi i władzami miasta. Rady Osiedlowe na swoją statutową działalność będą miały do dyspozycji określony budżet.

Innym novum w Statucie Miasta będzie wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. To kolejne narzędzie dla mieszkańców Oleśnicy ( obok budżetu obywatelskiego) dzięki, któremu będą mieli możliwość realnego wpływu na kierunki rozwoju naszego miasta.

Kolejne posiedzenie Komisji ds. Statutu Miasta zaplanowano jeszcze w kwietniu. 

Poniżej fragment projektu uchwały statutowej dot. jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych )


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter