Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 109
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5147
Data: 2016-04-17 
Drukuj PDF Wyślij link

Komisja doraźna ds. Statutu Miasta Oleśnicy

 Jako przewodniczący Komisji Rewizyjnej zostałem powołany do prac w komisji ds. Statutu Miasta Oleśnicy.

Prace doraźnie powołanej komisji ruszyły 14 kwietnia br., według założonego planu nowy Statut Miasta Oleśnicy ma być przedstawiony na majowej sesji Rady Miasta. Pracy jest naprawdę sporo, ale byłoby to symboliczne, gdyby udało się przyjąć Radzie Miasta nowy statut w maju i z okazji święta miasta podarować mieszkańcom kolejne możliwości podejmowania działań w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Główne zmiany wprowadzane do statutu miasta to możliwość powoływania jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych). W wersji "roboczej" zakłada się zostaną wyodrębnione 4 okręgi miasta (Serbinów, Rataje, Lucień, Oleśnica Centrum). W każdym do życia powołana zostanie odrębna rada osiedla składająca się z co najmniej z 10-15 osób. To oni będą reprezentować interesy swojej dzielnicy w ratuszu, współpracować z radnymi i władzami miasta. Rady Osiedlowe na swoją statutową działalność będą miały do dyspozycji określony budżet.

Innym novum w Statucie Miasta będzie wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. To kolejne narzędzie dla mieszkańców Oleśnicy ( obok budżetu obywatelskiego) dzięki, któremu będą mieli możliwość realnego wpływu na kierunki rozwoju naszego miasta.

Kolejne posiedzenie Komisji ds. Statutu Miasta zaplanowano jeszcze w kwietniu. 

Poniżej fragment projektu uchwały statutowej dot. jednostek pomocniczych gminy (Rad Osiedlowych )


KomentarzeAktualności

"Bezpłatna" gazetka władzy za 16 tysięcy!

 Ile kosztuje oleśnickich podatników wydawana przez władze Oleśnicy propagandowa gazetka? 

czytaj więcej...
Kulisy pracy radnego. Kontrola wydatków - płatne artykuły

Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artukuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

czytaj więcej...
Zdrowie naszych dzieci czy więcej świecidełek

Na styczniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację  o dokonanie zmian w budżecie polegajacej na zwiększeniu o 100 tysięcy złotych kwoty dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki ochrony zdrowia i rehabilitacji dla dzieci.  Środki mogą pochodzić ze zmniejszenia wydatków na świąteczne dekoracje.

 

czytaj więcej...
5 pytań w sprawie karetek

Problem niewystarczającej ilości zespołów ratowniczych sam się nie rozwiąże. Władze miasta mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a ochrona zdrowia to jedno z zadań własnych gminy.

czytaj więcej...
Urząd Miasta żąda 800 zł za przygotowanie informacji

 Sprawa ma swój początek w sierpniu 2019 rok, wówczas na sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów. Przypomnę, wdrożeniem rejestru umów miejscy urzędnicy zajmują się lekko licząc ponad 3 lata. W poprzedniej kadencji o to proste narządzie sprzyjające jawności i przejrzystości wydatkowania publicznych środków interpelował radny Wojciech Brym.

czytaj więcej...
Pół miliona, nierówna kostka i uciążliwości Jana Bronsia...

 “Sięgacz ulicy Mikołajczyka prowadzące do domu w którym mieszkam ja, dawno został zrobiony i funkcjonuje bez zastrzeżeń (…)” - takimi słowami burmistrz wyjaśniał na sesji Rady Miasta kwestie remontu drogi przy jego prywatnej posesji.

czytaj więcej...

Newsletter