Paweł Bielański Radny Rady Miasta Oleśnicy
Razem zrobimy jeszcze więcej !

Kalendarz wydarzeń

Statystyki

Odwiedziny w tym miesiącu: 193
Łączna liczba odwiedzin od początku: 5662
Data: 2015-06-25 
Drukuj PDF Wyślij link

Czekając na zielone światło

 W czerwcu 2015 r. złożyłem wniosek do Sekcji Dróg Miejskich o poprawę synchronizacji świateł skrzyżowań ulic Wojska Polskiego/ Pl. Staszica oraz ulic Wojska Polskiego / Klonowa. Ponadto wniosłem zapytanie o możliwość zamontowania przy sygnalizatorach zegarów odliczająch czas do zmiany świateł.

W odpowiedzi dyrektor Sekcji Dróg Miejskich Krzysztof Finka napisał:

cyt. : " (...) Zegary funkcjonują na skrzyżowaniach, na których jest stałoczasowa sygnalizacja świetlna. Takie sygnalizacje buduje się w dużych miastach bądź na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu, kiedy potok pojazdów jest właściwie nieprzerwany. U nas w mieście, pomijając krótkie okresy szczytu komunikacyjnego, natężenie ruchu nie jest na tyle duże, aby można byłoby przyjąć, że potok jest nieprzerwany. Wyjątkami są tutaj może dwa skrzyżowania na Wojska Polskiego: z pl. Staszica i z Klonową. Są to sygnalizacje, które przejęliśmy od GDDKiA. są bardzo stare, pracują na starych programach i pewnie już niedługo konieczne będzie ich remont lub całkowita wymiana.

W naszym mieście wszystkie sygnalizacje są akomodacyjne, czyli pracują zgodnie z programem, ale otwarcia sygnału zielonego są regulowane poprzez system detekcji. Detekcja na 3 Maja i Wojska Polskiego jest w postaci pętli indukcyjnych i kamer, natomiast na Lwowskiej i 11 Listopada działa na zasadzie wideodetekcji. Zadaniem urządzeń detekcji jest badanie czy i ewentualnie ile pojazdów czeka na przejazd. System detekcji przekazuje informacje do sterownika, który w miarę intensywności natężenia ruchu z danego kierunku ruchu wydłuża czas otwarcia sygnału zielonego. Jak Pan widzi ustalenie jednoznaczne momentu rozpoczęcia poszczególnych etapów cyklu jest praktycznie niemożliwe. Sygnalizacja pracuje elastycznie dopasowując się do natężenia ruchu z każdego kierunku. Oczywiście nie są to duże wydłużenia czy skrócenia poszczególnych etapów, wahające się maksymalnie do kilku sekund. Dla większości użytkowników te zmiany długości sygnałów są właściwie niedostrzegalne.
Z tego co orientuję się, nie ma takiej technicznej możliwości, aby wpiąć w ten system wnioskowane przez Pana zegary. Wymagałoby to może jeszcze bardziej zaawansowanych sterowników. (...)
Przygotowujemy się do zmiany cyklów pracy sygnalizacji na Wojska Polskiego/ Staszica; planowane jest wykonanie pomiarów natężenia ruchu, a w ślad za tym: wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych przechodzących przez Wojska Polskiego oraz dla kierowców wyjeżdżających z centrum. (...)"

O poruszonym temacie informowały mieszkańców lokalne portale internetowe link : 

olesnica24.com/Publicystyka,czytaj,2913,Czekajac-na-zielone#.VvRBS-LhDIU

mojaolesnica.pl/14440,jak-odkorkowac-olesnice-pytanie.php


KomentarzeAktualności

Deformacja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Rataj są zbulwersowani sposobem realizacji zadania, które zgłosili w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszając na spotkanie, proszą radnych o pomoc.

czytaj więcej...
Czy burmistrz Oleśnicy wdroży rejestr umów?

Na sierpniowej sesji Rady Miasta złożyłem interpelację o wdrożenie rejestru umów w Urządzie Miasta Oleśnicy 

czytaj więcej...
Butelkomatu nie będzie

Burmistrz Oleśnicy negatywnie rozpatrzył interpelację w sprawie instalacji butelkomatu do recyklingu plastikowych butelek.

czytaj więcej...
Jednego mniej! Czekają kolejne

Nieużywane pojazdy zajmują cenne miejsca parkingowe. Mieszkańcy są mocno zirytowani, bowiem wraki - rekordziści dosłownie wrastają w miejski krajobraz...

czytaj więcej...
Problem mieszkańców Kopernika 13

Z prośbą o interwencję zwrócili się rozczarowani mieszkańcy z bloku Kopernika 13...

 

czytaj więcej...
Oleśnica bez plastiku? Burmistrz odpowiada...

W kwietniu złożyłem interpelację w sprawie wdrożenia w naszym mieście proekologicznej kampanii “Oleśnica bez plastiku”. Czy burmistrz podejmie działania celem zmniejszenia problemu wszechobecnego plastiku?

czytaj więcej...

Newsletter